ТИП НА ДЕНОТ: (26.01.2022, 20:00 часот) МАЛИ – ЕКВАТОРИЈАЛНА ГВИНЕЈА

Мали

Последната осминафинална пресметка на Африканскиот куп на нации во која играат Мали и Екваторијална Гвинеја на стадионот Лимбе Омниспорт во среда, го привлече нашето внимание и овој меч го избравме за рубриката Тип на денот.

Како одминува овој шампионат, така се повеќе сме сигурни дека во Африка има многу изненадувања и дека е тешко да се погодат точните резултати. Има селекции во кои играат фудбалери од најдобрите лиги во Европа, но тие губеа од селекции составени од фудбалери кои играат во Африка. Сепак, кога е Мали во прашања тоа не би требало да биде случај, особено што оваа селекција важеше за скриен фаворит на турнирот.

Мали лесно стигна до тука

Мали e воодушевен од досегашниот настап на Африканскиот куп на нации и ќе се надева дека ова ќе биде година кога ќе го прекинат чекањето за континентална слава и ќе си заминат со титулата.

Западноафриканците ја започнаа својата кампања на 12-ти Јануари, кога забележаа тешка победа од 1:0 над Тунис. По ова следеше нерешено 1:1 со Гамбија во Лимбе четири дена подоцна пред да слават удобна победа од 2:0 над Мавританија.

Со седум бода од три натпревари, Мали обезбеди влез во осминафиналето откако заврши на првото место во групата Ф, израмнувајќи се со бодовите со второпласираната Гамбија и со четири бода над Тунис.

Одлична селекција која може многу

Но избраниците на Мохамед Магасуба се упатуваат на натпреварот во средата без победа во нокаут фаза од 2013 година, кога ја победија Јужна Африка на пенали.

Како и да е, тие се чувствуваат сигурни дека ќе ја завршат оваа сушна серија и ќе стигнат до осминафиналето бидејќи играат со селекција што ја поразиле на секоја од последните три средби меѓу двете селекции.

Освен тоа Мали има одличен тим. Репрезентацијата е добро покриена во сите линии и нивните амбиции се целосно основани. Особено импресивен е средниот ред каде се Хаидара од Лајпциг, Бисоума од Брајтон, Самасеку од Хофенхајм и уште неколку фудбалери од најсилните европски лиги. Во нападот е одличниот Џенепо од Саутемптон, а одбраната е составена од фудбалери кои играат во Франција. Се на се, ова е еден доста компактибилен тим, добро избран и составен кој може да стигне далеку на овој шампионат.

Екваторијална Гвинеја продолжува со сонот

Екваторијална Гвинеја, од друга страна, се покажа способна да предизвика немири на турнирот по добрата серија во групната фаза каде што освои шест бода од три натпревари за да заврши на второто место во групата Е.

По поразот од Брегот на Слоновата Коска, избраниците на Хуан Миха го изненадија актуелниот африкански шампион Алжир со победата од 1:0 благодарение на голот на Естебан Орозко во 70-та минута. Екваторијална Гвинеја ги заврши работите во групната фаза со победата од 1:0 над Сиера Леоне кога Пабло Ганет постигна победнички гол на стадионот Лимбе Омниспорт.

Тие се упатуваат во натпреварот во среда со само еден пораз од нивните последни осум натпревари во сите натпреварувања, со пет победи и две нерешени, и ќе се обидат да ја одржат својата серија.

Доријан Ханза е под сомнеж за Екваторијална Гвинеја, откако 20-годишниот напаѓач беше повреда во 75-та минута против Сиера Леоне, но се очекува тој да настапи на овој меч.

ТИП:

МАЛИ – ЕКВТАРОРИЈАЛНА ГВИНЕЈА – 1 @ 1.75 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*