ТИП НА ДЕНОТ: (14.01.2022, 20:00 часот) ГАБОН – ГАНА

Гана

Гана ќе се обиде да ја забележи првата победа на Африканскиот куп на нации кога ќе се сретне со Габон на стадионот Ахмаду Ахиџо во петок. Овој меч е во рамки на второто коло од групата Ц.

Ова ќе биде прва пресметка меѓу двете селекции од 2011 година, кога Црните ѕвезди забележаа победа од 2:1 и сега ќе бидат очајни за повторување на тој меч, бидејќи евентуален пораз ќе значи крај за Гана, а пласман на Габон во следната фаза.

Габон ќе биде задоволен и со реми

Габон стартуваше одлично на Африкански куп на нации откако во понеделникот забележа тешка победа од 1:0 над дебитантот во ова натпреварување Коморос.

Во отсуство на ѕвездата Пјер-Емерик Обамејанг, Пантерите постигнаа гол преку Арон-Салем Бупенца уште во 16-та минута. Во продолжението беа надиграни, но покажаа одлична игра во одбраната. Сепак и покрај победата Габон не изгледаше добро на терен и освен одбраната, не покажа ништо во офанзивниот дел. Беа надиграни од Коморос во сите сегменти на фудбалската игра и беа статистички инфериорни.

Ако не ја подобрат својата игра против Гана, не можат да се надеваат на поволен резултат што за нив би било и реми.

Тешко дека ќе игра Аубамејанг

Сите во селекцијата на Габон се надеваат дека Аубамејанг ќе се опорави навреме за натпреварот во четврток, откако напаѓачот на Арсенал го пропушти воведниот натпревар против Коморос поради КОВИД-19. Но дури и да добие негативни тестови, тешко дека ќе може да одигра 90 минути.

Ова беше прва победа во три натпревари во сите натпреварувања за избраниците на Патрис Невеу, кои беа поразени со 2:1 од Египет во квалификациите за Светското првенство на 16-ти ноември, пред да одиграат нерешено 1:1 со Мавританија во пријателскиот натпревар.

По победата, Габон моментално се наоѓа на првото место во групата Ц, со ист број на бодови како и Мароко, кој ја победи Гана со 1:0.

Гана мора да победи

Во меѓувреме, на Гана не и беше оневозможен добар почеток, бидејќи во понеделникот беа поразени со 1:0 од еден од фаворитите за златото Мароко.

По доброто прво полувреме, поранешниот играч на Саутемптон, Софијан Буфал постигна гол на седум минути до крајот за три бода за Мароко и големо разочарување за Габон.

Ова уследи по поразот од 3:0 од актуелниот африкански шампион Алжир во пријателскиот дуел на 5-ти јануари.

Загрижувачки за Црните ѕвезди се нивните офанзивни играчи. Тие постигнаа само три гола во нивните последни пет натпревари – еден од пенал.

Со оглед на тоа што Мароко веројатно ќе слави над неискусната екипа на Комори, која го има своето деби на турнирот, натпреварот во петок е од огромно значење за Гана. На нив им треба победа и ништо друго. Сепак, се работи за селекција која има одлични фудбалери кои играат во најсилните лиги во Европа и која моментално е на 52-то место на најновото Светско рангирање на ФИФА.