ТИП НА ДЕНОТ: (11.01.2022, 20:45 часот) ФОРЕСТ ГРИН – КОЛЧЕСТЕР

Форест Грин

Се е на страната на Форест Грин сезонава во англиската Лига Два. Форест е домаќин на Колчестер кој се бори за опстанок и е голем фаворит за победа на овој меч. Имаме мал милиот птичини, за типот од овој дуел да биде нашиот Тип на денот.

Одлична серија на домаќинот

Откако го одиграа веројатно највозбудливиот меч во Англија во ремито 5:5 со екипата од дното на табелата Олдам Атлетик на 11-ти декември, шефот на Форест Грин – Роб Едвардс сакаше брзо враќање на победите.

Одложувањата поврзани со коронавирусот ги принудија фудбалерите на неочекувана и невообичаена тринеделна пауза до Нова година, кога беа домаќини на Стивениџ.

На многу начини, тоа беше идеален меч за Форест Грин кој славеше со 2:0, зголемувајќи го нивниот рекорд на 10 меча без пораз во лигата, за во минатото коло рекордот да биде продолжен на 11 меча по ремито со Ексетер.

Сега имаат полесна задача да дојдат до бодови и би било големо изненадување доколку не успеат да слават победа против Колчестер.

Форест сака да руши рекорди

Форест Грин ја имма втората најдобра одбрана со само 20 примени гола до сега сезонава и тоа од 22 натпревари. Од друга страна го имаат убедливо најдобриот напад во лигата со дури 45 постигнати гола. Токму нападот е најзаслужен за лидерското место на тимот. Со предност од седум бода, треба да се случи навистина голем пад во формата за оваа екипа да не обезбеди пласман во повисок ранг на натпреварување.

Тимот е одличен, Едврдс одлично ја вклопи екипата каде предничат хемијата и хоогеноста меѓу фудбалерите и сега сите во Форест уживаат. Сепак и покрај предноста постојано се најавува дека нема дмор, дека нема опуштање бидејќи пред Форест е одлична шанса за рушење на рекорди.

Колчестер е очаен

Колчестер е очаен сезонава и веројатно до крајот ќе се бори за опстанок. Сега е на 22-то место, само едно место над опасната зона со 22 бода. Но има само три бода повеќе од предпоследниот Скупхтор и четири бода повеќе од Олдам. Колчестер не изгледа толку лошо на теренот како што тоа го прикажуваат резултатите, но едноставно немаат среќа.

Замислете, оваа екипа има примено само 28 гола – исто колку што има четвртиот тим на табелата, но повторно е на дното. Нивниот најголем проблем е офанзивата. Го имаат најслабиот напад во лигата со само 17 постигнаи гола. Зимава има најави за некакви засилувања, за промени во офанзивниот дел, но до сега нема ништо од тоа. Ако оваа екипа сака опстанок, ќе мора да постигнува повеќе голови, но бодовите треба да ги бара на друго место, не кај Форест Грин.

ТИП:

ФОРЕСТ ГРИН – КОЛЧЕСТЕР – 1 @ 1.57 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*