ТИП НА ДЕНОТ: (05.04.2022, 21:00 часот) МАНЧЕСТЕР СИТИ – АТЛЕТИКО МАДРИД

Манчестер Сити - Атлетико Мадрид
Манчестер Сити - Атлетико Мадрид

Откако веќе играше против еден тим од Манчестер оваа сезона, Атлетико Мадрид патува на Етихад за да се соочи со Манчестер Сити во првиот натпревар од четвртфиналето на Лигата на шампионите во вторник навечер.

Тимот на Пеп Гвардиола успеа да го елиминира Спортинг Лисабон со вкупни 5:0 во осминафиналето, додека шампионот на Ла Лига ги елиминираше „црвените ѓаволи“ со 2:1 за да се пласира во оваа фаза.

Првиот натпревар во вторник ќе биде прва средба меѓу Сити и Атлетико, но Гвардиола и Симеоне трипати играа меѓусебе, при што вториот беше подобар од тимот на неговиот колега Баерн Минхен во Лигата на шампионите во сезоната 2015-16.

Пеп сонува за титула во Лигата на Шампиони

Манчестер Сити на стадионот Хозе Алваладе на првиот натпревар од осминафиналето со Спортинг си ја заврши својата задача, бидејќи Бернардо Силва (2), Ријад Марез, Фил Фоден и Рахим Стерлинг стрелаа за 0:5, со што задачата беше завршена.

Спротивно на тоа, реваншот беше целосна спротивност, но на Сити му требаше само да минат тие 90 минути, а ремито без голови му овозможи сигурен премин во осминафиналето на елитното европско натпреварување.

Лигата на шампионите му е слаба точка на Гвардиола од кога тој е на Етихад. Овосезонската Премиер лига повторно е тешка задача, па Пеп си има мака речиси на сите фронтови. Лидери се во Англија, но имаат само бод предност во однос на Ливерпул.

Пресметката на Сити на врвот на табелата со избраниците на Јирген Клоп на 10-ти Април брзо се наближува, но Лигата на шампионите се уште ги избегнува шампионите во Премиер лигата, кои беа исфрлени во четвртфиналето три години по ред пред да загубат во финалето минатата сезона. Сега, Пеп сака двојна титула а следнава недела и овие два меча со Атлетико и Ливерпул ќе го дадат одговорот дали Сити може до двојна круна или не.

Атлетико во се подобра форма

Нерешениот резултат 1:1 на „Ванда Метрополитано“ – дури и кога правилото за голови во гости сега е укинато – беше лош резултат за Атлетико пред патувањето на „Олд Трафорд“, но Манчестер Јунајтед немаше одговор на типично грубиот настап на Диего Симеоне на реваншот во Англија.

Едноставен удар со глава од Ренан Лоди беше се што беше потребно за Атлетико да се пласира во осминафиналето.

Колку помалку се зборува за одбрана на титулата во Ла Лига на Атлетико, толку подобро, но актуелниот шпански шампион постигна силна форма во вистинско време. Победата од 4:1 над Алавес во саботата претставува нивни шести триумф во низа во на сите натпревари.

Победата на „Олд Трафорд“ ја означи и третата од четирите последователни гостински победи за екипата на Симеоне, која не успеа да го помине четврт-финалето на ова натпреварување од сезоната 2016-17.

ТИП:

МАНЧЕСТЕР СИТИ – АТЛЕТИКО МАДРИД – ППХ @ 2.41 во Bet365

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*