Предлог типови – ТЕНИС (вторник, 31.05.2022)

Предлог типови тенис

Денес во Париз стартуваат ¼ финалните натпревари на Ролан Гарос. Двата денешни меча привлекуваат големо внимание, особено дуелот на вечните ривали меѓу Ѓоковиќ и Надал.

Александер Зверев – Карлос Алкараз – 2 @ 1.25 во Bet365

ЗВЕРЕВ – Пред пресметката со Алкараз, може да се каже дека Зверев имаше среќа со ждрепката. Офнер, Баез, Накашима и Запата Миралес се списокот на противниците кој Германецот ги елиминираше до сега на Ролан Гарос. Тоа беа релативно лесни противници, но и покрај ова, Зверев сепак успеа да ги активира нервите на своите навивачи кога за малку ќе загубеше во второто коло од Аргентинецот Баез. Баез дури имаше меч топка во петтиот сет. Сепак, по тој меч Зверев лесно ги совлада Накашима и Запата Миралес и двајцата со по 3:0.

Тој е во прилично добра форма, но оваа сезона во натпреварите против навистина силните тенисери на земјени терени Зверев губеше почесто отколку што победуваше. Во Монте Карло и Рим, Зверев загуби од Циципас, во Минхен од Руне, а во Мадрид токму од денешниот противник Алкараз и тоа со 2:0. Според ова, јасно е зошто букмејкерите му даваат значително помали шанси на Зверев за пласман во полуфиналето.

АЛКАРАЗ – Продолжува победничката серија на Алкараз кој нема пораз на 14 последователни натпревари. Карлос се повлече од Мастерсот во Рим поради замор, но пред тоа ги освои турнирите во Барселона и Мадрид. Алкараз во Париз ги елиминираше Лондеро, Рамос, Корда и Хачанов, губејќи само два сета од Рамос. Шпанецот во последното коло се вкрсти со Хачанов и мечот траеше два часа и 16 минути со 6:1, 6:4, 6:4. Во текот на играта, Алкараз сервираше три пати по една двојна грешка, освои 78% од поени на првиот сервис и 60% на вториот сервис. Статистиката за него е одлична сезонава. Во финалето на Мадрид, Алкараз славеше над Зверев со 2:0 на земјена подлога и сега е уверен дека може до уште една победа над германецот.

Новак Ѓоковиќ – Рафаел Надал – СС (двајцата освојуваат сет) @ 1.70 во Bet365

ЃОКОВИЌ – Новак Ѓоковиќ очекувано го совлада Диего Шварцман со 3:0 минатото коло. Мечот траеше два часа и 17 минути, а Диего освои само седум гема. Резултатот беше многу убедлив за Новак, може да се каже и дека славеше полесно од очекувањата со 6:1, 6:3, 6:3. Сепак, Диего го принуди Новак да се испоти, особено во вториот сет кога Аргентинецот имаше можност да поведе со 3:0. Севкупно Новак направи една двојна грешка, освојувајќи 74% од првиот сервис и 54% од вториот. Да потсетиме, пред да го победи Шварцман, Новак ги победи Нишиока, Молкан и Бедене без да загуби ниту еден сет. Тоа значи дека формата е одлична и Новај ја темпираше на вистински начин, па сега се очекува најдоброто од него.

НАДАЛ – Надал силно се бореше во осминафиналето. Противник на Шпанецот беше Аугер-Алиасиме, надежен млад Канаѓанец, чиј тренер е чичкото на Рафа, Тони. Очигледно лекциите на вујкото на кралот не биле залудни. Феликс му пружи вистинска борба на Надал, дури и водеше по првиот сет, но сепак загуби со 2:3. Натпреварот траеше четири часа и 23 минути. Надал освои 67% од поени на својот прв сервис и 66% на вториот, што е стапка на успех од 36%/53% на примачот.

Сега пред овој меч со Новак, најголем проблем за Надал ќе биде заморот. Тешко е после еден таков меч телото да се спреми за уште еден дуел и тоа со уште потежок противник. Ќе биде пеколно тешко за Надал, а тоа е голема предност за Новак.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*