Лајпциг – Мајнц: И без Вернер, Лајпциг ќе биде ќе биде во Топ 4 сезонава

Лајпциг

Лајпциг ја отвара сезоната против Мајнц и ака да тргне на убедлив начин во Бундеслигата, откако пред само еден месец играше во полуфиналето од Лигата на Шампиони.

Играњето во полуфиналето од Лигата на шампионите ќе обезбеди огромно зајакнување на самодовербата за РБ Лајпциг. Сите ги имаа отпишано, особено поради Вернер, но наместо дебакл тие го исфрлија Атлетико Мадрид без Тимо Вернер. Заминувањето на германскиот репрезентативец во Челси навистина создава голема празнина во нападот во Лајпциг, но инспиративниот тренер Џулијан Нагелсман има опции на располагање.

Летното засилување Хванг Хе-Чан веќе постигна гол во Купот на ДФБ против Нирнберг пред неколку дена во победата од 0:3, а неговите постојани голови за Ред Бул Салцбург сугерираат дека тој може да го замени Вернер. Александар Сорлот не успеа во Кристал Палас, но се истакна во Турција и може да се покаже како добра замена за Патрик Шик кој замина во Леверкузен. На другиот крај од теренот, новиот договор на францускиот централен бек Дајот Упамекано е од големо значење за тимот.

Лајпциг минатата сезона буквално ги сруши Мајнц со 0:5 и 8:0, и тука очекувам уште една убедлива победа. Мајнц остана буден благодарение на напливот на крајот на сезоната, но јас останувам неубеден во врска со заслугите на тренерот Ахим Бејерлорцер, кој има млад тим што прави грешки и прима глупави голови.

Мој предлог:

Победа на Лајпциг и 3+ @ 1.79 во 10Bet

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*