ТИП НА ДЕНОТ: (25.11.2021, 18:45 часот) ДИНАМО ЗАГРЕБ – ГЕНК

Динамо Загреб

Се враќаат и возбудувањата во Лигата на Европа, а ние како натпревар за Тип да денот го избравме мечот од Групата Х, во кој Динамо Загреб има за цел да оди чекор поблиску до обезбедување пласман во нокаут фазата на дуелот со Генк.

Сепак, гостите од Белгија ќе имаат можност да ги прескокнат на табелата доколку успеат да остварат победа во Загреб.

Славеа во Белгија, сакаат победа и дома

Динамо Загреб во досегашниот дел од сезоната имаше измешани резултати во Лигата на Европа, победувајќи на половина од натпреварите, а другите два ги загубија, но сепак успеаја да се зацврстат на силна позиција.

Моментално се наоѓаат на второто место на табелата, а со евентуална победа во четврток ќе бидат речиси пласирани во следната рунда.

Сите очекувања се поврзани со овој меч. Во последното коло гостуваат во Англија кај Вест Хем, а таму ќе бидат аутсајдери, па сега сите надежи се сведени на победа против Генк.

Избраниците на Дамир Крзнар славеа на претходниот натпревар во Лига Европа над Рапид Виена со 3:1 со головите на Бруно Петковиќ, Комнен Андриќ и Јосип Шутало.

Сепак, од таа победа Динамо Загреб не успеа да победи на следните два натпревари во Хрватска, откако беше поразен од Локомотива, а потоа ремизираше против Осиек.

Во секој случај, тие ќе имаат самодоверба од фактот дека победија со 0:3 на нивниот прв меѓусебен меч во Белгија, кога  Петковиќ реализира два пенали, додека Лука Иванушец исто така постигна гола.

Генк мора да слави победа

Поразот за гостинскиот тим во четвртокот е еден од двата случаи каде што тие ќе испаднат од Лига Европа оваа сезона. Генк имаше високи амбиции во Европа, но до сега тимот успеа да победи само на еден натпревар.

Таа победа се случи на воведниот меч во Австрија кај Рапид Виена, кој воедно беше и единствениот пат кога Генк успеа да ја сочува мрежата оваа сезона.

Одбранбено, тимот на Џон ван ден Бром изгледа доста лошо, прими осум гола досега, повеќе од кој било друг во групата Х, што драстично ја наруши нивната гол разлика.

Тоа е нешто што може да биде од витално значење поради тоа колку е блиска бодовната разлика помеѓу екипите, но поразот ќе ги прекине нивните надежи за пласман во следната рунда.

Генк одигра одличен меч минатото коло и освои бод со Вест Хем играјќи 2:2 итој ммеч ќе им биде поука како да одиграат во Загреб.

ТИП:

ДИНАМО ЗАГРЕБ – ГЕНК – ГГ @ 1.60 во Bet365

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*