НХЛ лига: Тампа Беј сака да ја продолжи одличната серија против очајниот Детроит

Каролина - Тампа Беј

Тампа Беј по одличниот старт на сезоната во НХЛ лигата е домаќин на послендиот на табелата Детроит. Домаќинот е голем фаворит, без разлика што Детроит секогаш игра најдобро против најдобрите. Но против Тампа Беј, Детроит последен пат славел во 2016 година, а од тогаш до сега овие две екипи меѓу себе одиграле дури 17 натпревари.

Одличен старт за Тампа Беј

Тампа Беј го продолжи силниот почеток на сезоната, победувајќи ги последните два натпревари против Нешвил држејќи го домашниот рекорд од 4:0 ( четири победи ). На тие последни два натпревари, Молњите веројатно ја најдоа својата постава во ротациите, особено во нападот и постигнаа девет гола. Прво славеа со 4:3, па уште поубедливо со 5:2.

Тимот го водеше капитенот Стивен Стамкос, кој важи за еден од најдобрите напаѓачи во лигата, а кој имаше три поени во овие последни два меча – вклучително и два гола од игра. Сега сите веруваат дека задачата на Тампа Беј ќе биде полесна со Детроит. Но н еби рекол дека ќе биде така. Тампа Беј е голем фаворит, но Детроид важи за исклучително борбен тим кој секогаш е спремен да изненади.

Детроит во сериозни проблеми

„Црвените крилја“ максимални четири порази на гости оваа сезона, а ги загубија и последните шест натпревари. За време на овој распоред, тие имаат просек од 1,83 постигнати гола по натпревар, а примаат по 4,16 погодоци. Јасно е дека Детроид ќе има тешка сезона, но веќе напоменав дека оваа екипа секогаш знае да изненади кога е голем аутсајдер. Дилан Ларкин има еден гол на пет натпревари, а Боби Рајан кој уживаше во одличен старт на сезоната, не постигна гол две недели. Проблемот со поразите на Детроид се бара токму кај слабите игри на овие два играчи, кои важат за едни од најдобрите во тимот. Освен тоа, поради Ковид во Детроит се уште не можат да сметаат на пет играчи, кои се и тоа како потребни во ротациите.

Наш предлог:

Победа на Тампа Беј @ 1.56 во 1хBet

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*