Галатасарај – Рандерс: Фатих Терим убеден дека Галата ќе слави во Истанбул

Галатасарај

Турскиот гигант Галатасарај го пречекува данскиот тим Рандерс на стадионот Турк Телеком во Истанбул во четврток вечерта.

Овој реванш натпревар од плејофот во Лигата на Европа, се очекува да биде доста интересен откако двете екипи одиграа нерешено 1:1 на првиот натпревар минатата недела во Данска.

Галата и Терим се големи фаворити

Откако минатата сезона не успеа да се квалификува во групна фаза на некое европско натпреварување за првпат по четири години, Галатасарај ќе сака да ги среди работите оваа сезона и да извојува победа пред своите навивачи против Рандерс. Целта им беше пласман во Лигата на Шампиони, но беа елиминирани од ПСВ по двата порази. И откако се намачија против шкотски Сент Џонсон, сега се мачат и со Рандерс. Жолто-црвените беа големи фаворити за победа на првиот меч, но беа изненадени од тимот на Рандерс, кој и покрај тоа што имаше многу помал посед се топката, создаде пове можности за гол. Мостафа Мохамед го постигна почетниот гол во 26-та минута за да ја доведе турската екипа во предност пред Фредерик Лауенборг да израмни за домаќините во почетокот на второто полувреме. Фатих Терим не е премногу разочаран од резултатот, бидејќи е уверен дека неговата екипа може да ја заврши работата на домашен терен.

Рандерс верува во изненадување

Што се однесува до Рандерс, тие се впуштаат во натпреварот откако ремизираа 1:1 дома против Алборг минатиот викенд во данскиот шампионат. Јасно е дека се аутсајдери, но исто така е јасно дека поседуваат доволен квалитет за да можат да изненадат. Сезонава играат одлично – во Данска имаат четири победи и две ремија по шест кола, а одиграа реми и со Галата на првиот меч. Тимот на Томас Томасберг останува непоразен во своите седум натпревари во сите натпреварувања досега оваа сезона и тие сакаат таа серија да продолжи и во Истанбул. Рандерс никогаш не ги квалификувал групна фаза на кое било големо европско натпреварување и иако се аутсајдери, тие имаат шанси за изненадување.