Генк – Динамо Загреб: Домаќинот фаворит, но гостите мораат до бодови

Генк

Генк и Динамо Загреб ќе играат меѓусебе во второто коло од натпреварите од Лигата на Европа во четврток, во рамки на групата Х.

Домаќините славеа победа над Рапид Виена во нивниот прв натпревар, додека хрватската екипа беше поразена на домашен терен од Вест Хем Јунајтед и ќе се обиде брзо да се врати во игра со бодови од Белгија.

Динамо Загреб сака реприза на минатосезонскиот настап

Динамо Загреб по поразот од Вест Хем Јунајтед на домашен терен ќе бида веројатно задоволен и со еден бод против Генк.

Откако испаднаа од квалификациите за Лигата на шампионите, од молдавските аутсајдери Шериф Тираспол, како да паднаа и мотивите на фудбалерите кои минатата сезона одиграа неверојатно во Европа. И натаму победуваат во домашниот шампионат, но не така убедливо како што се очекува од нив.

Имаа тежок почеток во Лига Европа, бидејќи шестата екипа во Премиер лигата минатата сезона пристигна во добра форма и се врати во Лондон со победа од 0:2 благодарение на головите на Михаил Антонио и Деклан Рајс.

Сепак, остануваат уште пет натпревари, а Динамо Загреб знае дека мора брзо да стави бодови на таблата доколку сака да стигне до нокаут фазата по импресивниот настап во Лига Европа минатата сезона, кога стигна во четврт-финалето.

Генк со високи амбиции сезонава

Генк е фаворит, веќе има три бода и Ван ден Бром ќе тргне со слична екипа како онаа што ја совлада Рапид Виена во првиот натпревар во групата.

Пол Онуачу ќе продолжи да ја предводи напаѓачката линија откако го постигна победничкиот гол на тој меч, а исто така постигна шест гола во трите првенствени натпревари од таа средба, вклучително и хет-трик на последниот дуел, одигран минатиот викенд против Сераинг.

Во домашниот шампионат Генк има 5 победи и по две ремија и порази и се наоѓа на бод од лидерот Бриж. Имаат големи амбиции во сите натпреварувања и од таа гледна точка ги очекува тешка сезона. Но оправдано се фаворити на овој меч. Имаат одличен тим, одлични индивидуалци, одличен тренер – едноставно се е подредено за успешна сезона на Генк.

Прогноза:

Двете екипи да постигнат гол @ 1.75 во Bet365

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*