Антверпен – Омонија: Домаќинот фаворит и покрај негативата од два гола

Антверпен

Белгиската екипа Ројал Антверпен ќе се обиде да ја поништи негативата од два гола на домашен терен против Омонија која на првиот натпревар од плејофот во Лига Европа на Кипар славеше со 4:2.

Омонија е аоутсајдер, но …

Силното второ полувреме на Омонија, беше пресудно за нивна победа на првиот меч. Одиграа неверојатни 45 минути и сосема заслужено славеа победа. Иако губеа, домаќините брзо постигнаа три гола за да го свртат мечот и додека Који Мијоши даде гол за Антверпен, водството на кипарската екипа повторно беше двојно зголемено во последните минути, откако Атиемвен ги постави конечните 4:2.

А сите ги имаа отпишано пред овој двомеч. Откако испаднаа од Динамо Загреб во квалификациите за Лигата на Шампиони, тие едвај ја минаа естонска Флора, дури по продолженија, па никој не им даваше шанси против Антверпен. Сепак, играта и резултатот на првиот меч им дава огромни шанси за пласман во групната фаза.

Елиминација за Антверпен ќе биде шок

Како резултат на третото место во белгискиот шампионат, Антверпен доби пласман во Лига Европа во плејоф рундата, што значи дека мечот на Кипар беше прв европски за нив оваа сезона.

Тој меч го продолжи тешкиот почеток на сезоната за тимот, бидејќи тие имаат освоено само четири бода на првите четири натпревари. Сезонава имаат навистина високи амбиции, но евентуалното испаѓање од Лига Европа ќе биде голем шок за нив.

Секако се фаворити на овој меч, но имаат два гола негатива, а тоа е секогаш тешко да се надополни. Имаат доста интересен состав, со еден куп интернационалци, а на овој меч ќе игра и Раџа Наиголан кој дојде од Интер. Нивната офанзивна игра по која се препознатливи е најголемата шанса на овој меч и јас немам сомнеж дека ќе паѓаат голови.