Челзи – Вулвс: Тухел дебитира на клупата на Челзи, по само еден тренинг со новиот тим

Томас Тухел

Нова ера почнува во тимот на Челзи, Лампард е веќе минато и на негово место веднаш е поставен Тухел. Ќе биде интересно да се види што ново ќе донесе германецот, но тешко е да с еверува дека воопшто нешто ќе промени веднаш на првиот меч по само еден тренинг против Вулвс.

Заврши ерата на Лампард во Челзи

„Стемфорд Бриџ“ однесе уште една жртва на немилосрдната ера на Роман Абрамович, па дури ни легендарниот статус на Лампард во клубот не можеше да спречи да ја изгуби работата по слабите резултати сезонава. А Лампард имаше еден куп кредити, што уште од времето на играчките денови, што од минатата сезона кога Челзи и покрај забраната за трансфери бележеше одлични резултати со дел фудбалери од младинските категории.

Пет порази на последните осум натпревари за „сините“ во Премиерлигата, беа доволен знак за Абрамович да му врачи отказ на Лампард и покрај тоа што голем дел од фан-базата на Челзи јасно сметаа дека Лампард треба да добие повеќе време да ја наметне својата филозофија на Стемфорд Бриџ.

И само неколу часа по отказот, се случи и промоција. Челси го потврдија именувањето на германскиот стручњак Томас Тухел како замена за Френк Лампард, оставајќи му предизвик да изгради тим со скапите засилувања на Лампард. Главната цел ќе му биде да обезбеди фудбал во Лигата на шампиони следната сезона.

Што ново може да донесе Тухел

47-годишниот Тухел доби отказ од Пари Сен-Жермен на католички Бадник и покрај тоа што минатата сезона ја освои втората титула со нив и ги однесе тимот до првото финале во Лигата на шампиони во историјата. Тој потпиша само 18-месечен договор со клубот од западен Лондон, за разлика од Лампард, кој во 2019 доби тригодишен доовор. Тухел веќе го одработи првиот тренинг со тимот и ќе биде на клупата на мечот против Вулверхемптон во Премиер лигата. Но јасно е дека нема да може да смени ништо во тимот, само по еден тренинг.

Тухел како тренер е познат по неговата тактичка флексибилност, и фокусирањето на искористување на грешките на противникот, правејќи целосни промени на формацијата по неколку пати во текот на еден меч. Тој најчесто користи 4-3-3 формација, иако игра и со 4-2-2-2, 3-5-2 и 4-1-4-1.

Сигурни во неговата игра се Жоргињо (кого го сакаше во ПСЖ) и Мејсон Маунт, а покрај нив би требало најчесто да игра и Н’Голо Канте. Можно е да има промена во играта на Каи Хаверц кој под водство на Тухел, би требало да игра како главен напаѓач со поддршка од Тимо Вернер и Кристијан Пулишиќ.

И Еспирито Санто е под притисок

И на другата страна, Нуно Еспирито Санто веќе не е целосно безбеден, а гостите сега немаат победа во Премиер лигата од декемвриската победа над Челси.

Оттогаш Санто надгледуваше четири порази и две нерешени средби од нивните шест натпревари во Премиерлигата, а се очекуваше да обезбеди сигурен пласман во Европа Волците сега се поблиску до опасната зона, отколку до Европа.

Отсуството на Раул Хименез кој има неверојатен ефект врз екипата на Санто е голем проблем за тимот, иако позајмицата на напаѓачот на Реал Сосиедад, Вилијан Хозе треба да им помогне во нападот.

Како што споменавме, „Волците“ последне пат славеа токму против Челзи на 15.12.2020 во драматичен триумф од 2:1 благодарение на голот на Педро Нето дури во 95-та минута.

Наш прелдог:

Прво полувреме да заврши нерешено @ 2.25 во 1хBet

Да паднат Под 2.5 гола @ 1.90 во 1хBet

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*