Вердер – Волфсбург: Може ли домаќинот да го сопре незапирливиот сезонава Волфсбург!?

Вердер

Вердер Бремен во сабота е домаќин на Волфсбург во Бундес-лигата, а гостите сакаат да продолжат да го зацврстуваат својот пласман во најдобрите четири екипи на табелата.

Во меѓувреме, Бремен е сигурен на табелата за разлика од предходните неколку сезони кога се спасуваше од испаѓање на самиот крај. Имаат девет поени над зоната за испаѓање, па можеби ќе ги насочат погледите кон горниот дел од табелата од каде не се многу далеку.

Вердер е мирен на средината од табелата

Откако го преживеа испаѓањето преку плеј-оф со Хајденхајм на крајот од минатата сезона, сезонава е невообичаено мирна за Флоријан Кохфелдт и неговите играчи.

Вердер се уште не смета дека е целосно безбеден, но е мирен. Тимот има и четврт-финале во ДФБ-Покал Купот против Јан Регенсбург со кој се соочува следниот месец, па дури сака да го освои тоа натпреварување по седми пат во историјата на клубот.

Избраниците на Кохфелдт беа целосно надиграни во поразот од Баерн Минхен на домашен терен со 1:3 минатиот викенд, но секако дека не е срамота да се загуби од Минхенскиот гигант.

Сепак и Вердер имаше добри шанси на тој меч кога Никлас Фулкруг постигна гол за утеха, но напаѓачите на Бремен се надеваат на поголема концентрација и ефикасност против Волфсбург во сабота.

Сепак, со оглед на тоа што Волфсбург моментално може да се пофали со најдобриот дефанзивен скор во Бундеслигата заедно со Лајпциг, Бремен ќе има исто толку тешка задача како и против Баерн Минхен.

Волфсбург е неверојатен сезонава

Навистина, Волфсбург е неверојатен сезонава, особено во одбраната. Од последните 10 натпревари, Волфсбург голови прими само на еден меч и тоа во поразот од Хофенхајм со 2:1. Избраниците на Оливер Гласнер сепак по тој пораз брзо се вратија на победите за време на минатиот викенд кога славеа со 5:0 над Шалке, со што останаа на шест бода подалеку од петтопласираната Борусија Дортмунд, а бегаат со четири бода од третиот Ајнтрахт Франкфурт.

Според сегашната форма, тешко е да се очекува дека Волците ќе паднат надвор од Топ 4, освен ако не се случи некој голем пад во формата што во моментов не е на повидок.

Гласнер се надева на уште една победа по онаа над Шалке, но реално е свесен и дека Кохфелдт управува со многу поцврст тим и нивната транзиција во контра напади е многу посилна од онаа на Шалке.

Наш предлог:

Победа на Волфсбург @ 1.95 во 1хBet

Двете екипи да постигнат гол @ 1.95 во 1хBet

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*