Волфсбург – Баер Л.: И без Хаверц, Баер е фаворит во првото бундеслигашко коло

Волвсбург - Леверкузен

Ќе биде интересно да се види како ќе изгледа Леверкузен без Хаверц во тимот, особено при едно вака тешко гостување кај Волфсбург во првото коло од германската Бундеслига.

Баер Леверкузен го загуби својот најдобар играч од Челси, исто како што Лајпциг го загуби Вернер од истиот тим. Каи Хаверц беше креативно чудо, срцето на тимот, момче кое кога работите стануваа тешки, и покрај неговата возраст знаеше како да го разбуди тимот. Без него во Леверкузен ќе биде тешко сезонава. И тренерот Питер Бож рече дека тимот минатата сезона бил зависен од Хаверц. Сепак, Патрик Шик докажа дека може да постигнува голови во Бундеслигата за време на неговата позајмица од Рома во Лајпциг, а Баер се надева дека тој ќе биде достојна замена за Хаверц. Бож смета дека тој, заедно со играчот за врска Екзексиел Паласиос и централниот бек Едмонд Тапсоба ќе продолжат да се прилагодуваат на лигата и да се подобруваат.

Од друга страна, Волфсбург минатата сезона се пласираше во Европа, што беше нивна главна цел, но тренерот Оливер Гласнер во повеќе наврати виде како неговиот тим паѓа против елитните тимови во Бундеслигата. Волците минатата сезона загубија на домашен терен од Баерн, Борусија Дортмунд и Баер, а од вкупно 17 домашни натпревари забележаа само четири победи. Тој домашен терен за нив беше пекол минатата сезона и сега се надеваат дека со поправање на впечатокот пред своите навивачи, ќе можат да повисоки дострели сезонава. Мал проблем за нив ќе биде тоа што во четвртокот патуваа во Албанија каде славеа над Кукеши со 0:4 во Лигата на Европа, но имаат доволно време за подготовка за овој меч.

Баер е подобра екипа, победи на шест од последните десет бундеслигашки натпревари на гости и јас мислам дека се поблиску до победата, но сметам дека може да има и голови на овој меч.

Мој предлог:

Двете екипи да постигнат гол @ 1.62 во 1хBet

Победа на Баер Леверкузен @ 2.49 во 1хBet

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*