Мец – Монако: Дуел на екипи со добар напад и несигурна одбрана

Монако

Монако гостува кај Мец во рамки на второто коло од Лига 1. Овој меч сепак ќе биде прв сезонски за Мец, но Монако по ремито во минатото коло најавува атак на трите бода и реално е фаворит за победа.

Нико Ковач ќе донесе свежина во Монако

Монако беше дел од најзабавната средба во првото коло од Лига 1, кога минатиот викенд одиграа 2:2 на домашен терен против Ремс. Новиот менаџер на Монако, Нико Ковач после мечот изјави дека бил неверојатно многу лут на полувремето, откако Монако губеше со 0:2 по првите 45 минути.

Но во вториот дел тие направија одличен кам-бек за да заработат заслужен бод. Ковач донесе свежина во тимот и Монако изгледаше надмоќно во секој поглед. Во првиот дел кога губеа со 0:2, тие имаа неверојатни 80% посед на топка и 13 шутеви кон противничкиот гол. Нешто слично се случуваше и во второто полувреме.

Дефанзивата се покажа и како проблем и како решение

Поставата во Монако содржеше голем број на млади играчи и додека беше очигледен потенцијалот на неколку нивни дебитанти, исто така е јасно дека Монако ќе прави и доста грешки сезонава, особено во дефанзива. Од друга страна пак, токму дефанзивата беше и клучна за кам-бекот, откако головите ги постигнаа двајцата бекови Дисаси и Бадиашиле. Тие покажаа каква опасност можат да бидат при прекините во нападот, но исто така направија и дефанзивни грешки што доведоа можности за Ремс.

Со оглед на предностите и недостатоците на новиот изглед на Монако и фактот дека тимот од кнежеството ќе отпатува во Мец со намера да ги собере сите три бода, јасно е дека ова ќе биде уште една отворена средба за Монако.

Мец создаде добар напад

За Мец пак ова ќе биде прв натпревар сезонава. Имаа доволно време да се спремаат за овој меч и за добар почеток за нив. Нема сомнеж дека Мец има атрибути кои можат да придонесат за успех на овој дуел. Како и Монако, дефанзивно може да имаат проблеми во несигурноста на своите стопери, но тие имаат одличен напаѓач во сенегалскиот интернационалец Хабиб Диало и тој ќе биде поддржан оваа сезона од Вагнер кој за 3 милиони фунти дојде од Сент Етиен, а чија енергија, подвижност и око за гол ќе бидат од големо значење за тимот сезонава.

Ова е еден од ретките натпревари во Лига 1 овој викенд каде типот да паднат над 2.5 голови изгледа како паметна инвестиција.

Наш предлог:

Да паднат Над 2.5 гола @ 2.00 во 10Bet

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*