НХЛ лига: Торонто сака втора победа по ред над ривалот од северот, Ванкувер

Торонто

Торонто и Ванкувер ќе ја продолжат својата серија од три натпревари по ред во сабота доцна навечер. Ова е втор натпревар помеѓу овие две екипи по доминантната победа на Торонто од 7:3 пред само еден ден.

Торонто беше надмоќен на првиот меч

Во првиот меч, Ванкувер не само што беше надигран, туку и тие три гола што гипостигнаа беа како на среќа. Торонто имаше вкупно 37 удари кон противникот, додека „Канукс“ успеаја да генерираат само 19 удари. Споредувајќи ги овие бројки, со вкупните бројки сезонава, Канукс се очајни, дозволувајќи 36,1 удар на секој натпревар кон нивниот гол, додека Торонто се на шестото место, дозволувајќи 26,8 удари кон нивниот гол. Ова може да продолжи и во нивниот втор натпревар. Играчите на Торонто исто така успеаја да го контролираат поголемиот дел од поседот за време на натпреварот во четвртокот, освојувајќи 56,1% посед. Тие моментално се наоѓаат на петтото место во таа конкуренција, па очекувајте тоа да продолжи и на овој меч. Торонто е лидер во Северната дивизија, додека во истата дивизија Ванкувер е на 5-то место на табелата. Освен тоа, Ванкувер има одиграно дури три меча повеќе од Торонто.

Спеца бара подршка од помладите

37-годишниот ветеран, Спеца го имаше својот осми хет-трик во кариерата и првиот по 1.756 дена. Тоа треба да ги активира оние помладите во Торонто за кои многумина мислат дека не ја даваат потребната свежина во тимот. По нивната доминантна победа во четвртокот вечерта, Торонто ќе се обидат да го повторат својот перформанс. Но не може да се очекува уште една брилијантна партија на ветеранот Спеца.

Од друга страна, Ванкувер сезонава нема ниту еден хокеар кој е голгетерски расположен. Најдобар стрелец е Брок Босер со осум гола. Но затоа одбранбениот играч Хјус Квин игра неверојатна сезона кога се во пршање асистенциите. 21 годишниот хокеар до сега има неверојатни 14 асистенции за својата екипа. Во секој случај, јасно е дека проблем во Ванкувер не се головите, туку одбраната која доколку не ги подобри перфомансите, ќе дојде уште еден пораз во низа.

Наш предлог:

Победа на Торонто @ 1.84 во 1хBet

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*