Ајнтрахт – Менхенгладбах: Дуел кој ќе биде најгледан во сабота

Франкфурт - Менхенгладбах

Ајнтрахт Франкфурт – Борусија Мехенгладбах е мечот кој привлекува големо внимание и дуелот кој дефинитивно ќе биде најгледан во светот во сабота. Ќе биде интересно да се види како ќе изгледаат двете екипи после долгата пауза и покрај тоа што не можеме да очекуваме ист фудбал, како оној пред пандемијата.

Што можеме да очекуваме?

Бундеслигата беше одложена поради пандемијата на коронавирус на 13-ти март. Во изминатите два месеци видовме неколку средби помеѓу Дојче Фудбал и Бундестагот (ДФБ, Германска фудбалска асоцијација) и германски политичари за тоа како Бундеслигата би можела да продолжи како една од мерките во земјата која започна со нивно олеснување.

Зеленото светло беше дадено на 7-ми мај за рестартирање, благодарение на деталниот план на ДФБ за тестирање на играчи и персонал, заедно со соодветно време на изолација.

Постојат строги правила, исто така, со мали групи кои можеа да тренираат само пред неколку недели и на ротирачка основа. Нивото на фитнес и стандардот на фудбалот нема да бидат такви какви што беа и тоа е сосема јасно и очекувано и тоа веројатно ќе биде случај некое време. Но, навивачите и покрај тоа се задоволни што ќе имаат некој врвен фудбал за следење, па и за обложување.

Бидејќи ова е прв самостоен натпревар по рестартирањето (овој меч почнува од 18:30, а сите други во сабота од 15:30), привлекува големо внимание и ќе го следи речиси цела Европа. Освен тоа Ајнтрахт Франкфурт и Борусија Менхенгладбах ќе му покажат на светот каков ќе биде фудбалот во блиска иднина без навивачи.

Катастрофалната форма на Ајнтрахт ја прекина Ковид 19

Ајнтрахт сеуште е во Лига Европа и во полуфиналето на ДФБ Покал, но заради нивната мала екипа (мал ростер на играчи за ротација), тие се мачеа во домашното првенство и моментално се наоѓаат на 12-то место, шест бода оддалечени од плеј-офот за испаѓање, иако имаат добра игра во рака.

Можеби се сеќавате на „Орлите“ како го победија тимот на Баерн Минхен со 5:1 во ноември. После таа неверојатна победа, тие не победија на ниту еден натпревар во лигата на седум меча по ред, губејќи шест од нив. Тие успеаја некако да се консолидираат по зимската пауза, но кога сите помислија дека конечно ќе фатат ритам се случи принудниот прекин. Сега е навистина тешко да се предвиди како ќе продолжи да игра оваа екипа. Како и да е, фудбалерите на Ади Хатер имаат големи мотиви, а имаат и квалитет да бидат на многу подобра позиција од оваа на која се наоѓаат.

Што се однесува до вестите на тимот, напаѓачот Бас Дост е повторно спремен, но очекувајте или Андре Силва или Гонкало Пацифесија да ја водат напаѓачката линија.

Менхенгладбах има одлична сезона, но има слабости кои ги одалечуваат од лидерката позиција

Забавна беше сезоната за Борусија Менхенгладбах. Новиот менаџер Марко Роуз го вклопи тимот на неверојатен начин, а на моменти во текот на првиот дел од сезоната тие беа лидери во Бундеслигата. Како и да е, тие имаат неколку слабости кои ги спречуваат да бидат конкурентни во трката за титулата, вклучувајќи и малку постигнати голови (49 голови во споредба со 62, 68 и 73 на екипите кои се пред нив на табелата), и покрај тоа што ги имаат Аласане Плеа, Маркус Турам и Ларс Стиндл.

Тие исто така ја немаа најдобрата форма што ја задуши нивната борба за титулата. Формата започна да се менува во седмиците пред одложувањето, иако ги освоија последните две средби и беа без пораз во последните три.

Наш предлог:

Двете екипи да постигнат гол @ 1.62 во 1хBet

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*