Борусија Дортмунд – Шалке: Бундеслигата продолжува со Рурското дерби, но во најчудни околности досега

Дортмунд - Шалке

Бундеслигата се враќа со едно од најголемите дербија во Германија. Борусија Дортмунд е домаќин на локалниот ривал Шалке и ќе се обиде да изврши притисок врз лидерот во лигата, Баерн Минхен.

Дортмунд беше поразен со 2:0 во последниот натпревар кој го одигра годинава и тоа во Лигата на шампионите од ПСЖ, но тие ги освоија своите последни четири дуели во лигата со што се искачија на второто место на табелата непосредно пред пандемијата. Имаат само четири бода помалку од Баерн и сеуште се со добри шанса за освојување на титулата.

Шалке не беше во толку добра форма пред да се одложи лигата, бидејќи беа без победа во шест натпревари во сите натпреварувања. Тие не победија на седум последни натпревари во Бундеслигата и тоа од 17-ти јануари, па тоа е и причината што по одличниот старт сега паднаа на 5-то место.

Рур дерби во чудни околности

Ривер дербито е вообичаено едно од најочекуваните судири во Бундеслигата, но овој пат ќе биде навистина чудно. Ќе се игра без навивачи на Сигнал Идуна Парк кој е со капацитет од 81.365 гледачи, а тоа само по себе е чудна прилика. Но сега секој се обидува да се прилагоди на фудбал зад затворени врати.

Сепак, откако играчите ќе се справат со новите правила, треба да бидат исто толку конкурентни како и секогаш.

Дортмунд е втор на табелата, четири бода зад лидерот Баерн Минхен и затоа не е изненадување што е голем фаворит за победа според букмејкерите.

Пред да престане сезоната во март, Дортмунд беше одличен. Сега е прашање дали ќе можат да продолжат во ист стил, но истото важи и за Шалке кој беше очаен, но сега може да ја сврти сезоната.

Постои аргумент дека присилната пауза е толку долга што многу екипи ќе имаат многу повеќе загуби, од добивки со ова продолжување, но повторно тоа ќе го покаже само времето.

Дортмунд е очаен да му покаже на Баерн што значат бизнис и да го задржи притисокот бидејќи се обидуваат да го соборат баварскиот клуб и да бараат деветта титула.

Значи, би ребало да очекуваме победа на домаќинот, иако шансите на Шалке да се провлече се зголемуваат со значителен список на повредени фудбалери на Дортмунд.

Дортмунд во големи проблеми со повредени фудбалери

Дан-Аксел Загаду и Марко Ројс се повредени, додека дуото од средниот ред Аксел Витсел и Емре Џан се под знак прашалник за овој натпревар. Извештаите исто така велат дека Санчо најверојатно нема да биде фит, додека други клучни играчи, меѓу кои Хакими, Аканџи, Марио Гетзе и Марсел Шмелцер, исто така се борат со повреди и со својата физичка спремност.

Шалке се подготвуваат за продолжување на сезоната без капитенот на тимот Омар Маскарел, кој има повреда и Бенџамин Стамбули, кој има проблем со стапалата, додека дефанзивецот Озан Кабак се жали на повреда но има шанси за настап.

Наш предлог:

Победа на Борусија Дортмунд @ 1.55 во 1хBet

Двете екипи да постигнат гол @ 1.77 во 1хBet

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*