Дерби на денот: ПСЖ – Реал Мадрид, битка на титаните без неколку ѕвезди на двете страни

ПСЖ - Реал Мадрид

Во среда сите очи ќе бидат вперени кон Париз, кон мега дербито меѓу ПСЖ и Реал Мадрид. Двете екипи се сретнаа меѓусебе во 1/8 финалето минатата сезона, а тогаш мадридскиот тим беше поуспешен. Сега ПСЖ сака одмазда, но ќе мора да игра без некои од клучните фудбалери, исто како и Реал Мадрид.

Проблеми со повредите во двете екипи

Единсон Кавани и Килијан Мбапе ќе го пропуштат и овој меч на ПСЖ. Но затоа се очекува Нејмар да го започне мечот, откако минатиот викенд го одигра првиот натпревар за ПСЖ сезона и постигна супер гол во победата од 1:0 над Стразбур. Голема е веројатноста и дека Икарди ќе го има својот прв старт за ПСЖ, откако дебитираше за тимот против Стразбур играјќи околу половина час во второто полувреме.

За Реал Мадрид надвор од стројот се пак фудбалери од одбраната: Марсело, Начо и Серхио Рамос. Затоа летното засилување Ферланд Менди се очекува да започне бековските позиции. Голем проблем е и тоа што Лука Модриќ исто така е отсутен, како и Асенсио. Во нивно отсуство Џејмс Родригез е подготвен да започне во средното трио заедно со Касемиро и Тони Кроос. Тоа значи дека Реал и покрај се, повторно ќе има неверојатен квалитет пред се во средината.

Ни ПСЖ ни Реал Мадрид не стартуваа според планот

Ниту една од двете екипи не импресионираше во почетните недели од сезоната, со што е тешко да се процени кој ќе се радува во оваа потенцијално клучна средба во Париз.

ПСG веќе загуби драгоцени бодови во Лига 1 – тие загубија со 2:1 во Рен на 18-ти август и тимот се мачеше да постигне гол пред враќањето на Нејмар. Но и со него во тимот, тие едвај славеа над Стразбур во саботата и тоа со гол во 92-та минута. Екипата на Томас Тухел секако е на врвот на табелата во Лига 1, но има простор за подобрување, а отсуствата на Кавани и Мбапе претставуваат голем проблем во нападот.

Реал Мадрид пак има по две победи и ремија во почетните четири натпревари од Ла Лига. Но и оние две победи над Селта и Леванте минатиот викенд беа исклучителни тешки. Како и ПСЖ така и Реал ќе биде без некои важни играчи што претставува огромен проблем. Но за разлика од ПСЖ, тие ќе имаат далеку потешка задача во домашниот шампионат. Присуството на Герет Бејл, Карим Бензема и Еден Хазард, сепак значи дека гостите на овој меч имаат исклучително силен напад и јасно е дека ќе создадат шанси пред голот на ПСЖ.

Сепак според букмејкерите ПСЖ е фаворит на овој меч со коефициент за победа околу 2.30. Од друга страна за победа на Реал Мадрид коефициентот е околу 3.10, а пак за нерешено е околу 3.60. И според коефициентите не е јасно кој е поголем фаворит, а предноста за ПСЖ е само домашниот терен. Ако сакате да одиграте на конечен победник, тогаш веројатно најпаметно е да одиграте на нерешено. Алтернативно, можете да го поддржите Реал Мадрид со азиски хендикеп.

Треба да очекуваме помалку голови од вообичаено

Во секоја друга прилика би очекувале натпревар со многу голови помеѓу овие две екипи. Двете екипи се природно напаѓачки ориентирани и имаат исклучително квалитетни напаѓачи. Исто така и едните и другите во изминатите неколку сезони одиграа неверојатни и многу ефикасни дерби дуели во групната фаза на Лигата на Шампиони. И во нивните меѓуседни дуели минатата сезона паднаа доста натпревари, во Париз беше 1:2, а во Мадрид 3:1.

Овој пат, сепак натпреварот може да биде со помалку голови од вообичаеното. ПСЖ се без Кавани и Мбапе, а Нејмар неодамна се врати и не е 100% кондициски спремен, што значи дека нивната напаѓачка линија ќе биде помалку моќна отколку што е вообичаено. Икарди би требало да стартува, но тој има премалку тренинзи со своите соиграчи за да може да одговори на високо ниво против екипа како Реал Мадрид.

Реал Мадрид има подобри опции во нападот. Бејл и Бензема се ите како искусни во ова натпреварување, но бековите на ПСЖ, Абду Диало, Маркињос и Тиаго Силва се цврст бедем пред својот гол.

За Под 2.5 голови коефициентот е дури 2.50, а за Под 3.5 голови е околу 1.60. Може да одиграте некои од овие два типа, иако ние веруваме дека натпреварот ќе заврши со поделба на бодовите, а можеби и 1:1.

Наш предлог:

Да паднат Под 3.5 гола @ 1.60 во 1хBet

Двете екипи да постигнат гол @ 1.53 во 1хBet

Прво полувреме да заврши нерешено @ 2.30 во 1хBet

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*