Куп на Африкански Нации: Сенегал – Тунис, очекуваме голема борба, но без многу голови

Senegal vs Tunisia

Стигнавме до полуфиналните натпревари на Купот на Африкански Нации. Сенегал – Тунис е едната двојка, која ќе ни го даде првиот финалист. Ќе биде ова интересен меч, но очекуаме да следиме многу борба без многу голови. Сенегал е фаворит, но Тунис не е за потценувања, па затоа ќе предложиме неколку игри за овој меч.

Сенегал е фаворит од секоја гледна точка

Сенегал беше еден од нашите три фаворити пред почетокот на турнирот за кои очекувавме дека ќе бидат крунисани во африкански шампиони. Лавовите од Теранга за освојување на титулата тогаш добија коефициент 7.40, а сега коефициентот е 2.66 и тие во моментов се фаворити за подигнување на трофејот во Каиро.

Е сега, ако воопшто размислуваме да одиграме на Сенегал дека ќе го подигне трофејот, тогаш тоа значи дека веруваме во нивна победа против Тунис. Впрочем, коефициентот е одличен за тоа и е околу 2.15. Не е лош ниту коефициентот дека Сенегал ќе обезбеди финале на било кој начин ( 90 минути, продолженија, пенали ). За тоа коефициентот е околу 1.50. Реално, квалитетот е на нивна страна, без разлика што тие се мачеа во четвртфиналето против Бенин, а пак Тунис славеше убедлио со 3:0 над Мадагаскар. Коефициентот за победа на Тунис пак е околу 4.00, па според тоа јасно е кој е кој на овој натпревар.

Алиу Сисе направи нешто, кое многумина неуспеаа да направат

Многумина од фудбалските експерти не веруваа во можностите на селекторот на Сенегал, Алиу Сисе. Ние не се слагавме со нив и барем досега се покажа дека сме биле во право. Сенегал не експлодираше досега на турнирот на начин како што многумина очекуваа од нив. Тие стигнаа во полуфиналето, благодарение на победите од 1:0 со Уганда и Бенин во осминафиналето и четвртфиналето, но тие изгледаа солидно, беа добро организирани, со повремени блесоци на квалитет во последната третина од натпреварите. Играат мирно, сталожено, едноставно си ја чекаат својата шанса и тоа беше успешно досега. Тоа е невообичаено за африканските селекции, но тоа Сисе успеа да го спроведе до перфекција.

Тоа е причината што Сенегал успеа да ја зачува празна свјата мрежа на четири од пет натпревари. Единствената репрезентација што постигна гол против нив е Алжир и тоа во нивната победа од 1:0.

Тунис ќе игра претпазливо

Постои разумен скептицизам околу прашањето дали Тунис е способен да направи нешто посебно. Тие уживаа во победата од 3:0 во четвртфиналето против Мадагаскар, но не успеаја да победат ниту во еден од своите претходни четири натпревари во 90 минути. Играчите на Ален Гирес ќе имаат зголемена самодоверба на овој меч по последната победа, но Сенегал се најдобрата екипа со која се соочуваат досега. Можеби една од предностите на Тунис е тоа што ќе имаат многу повеќе навивачи на трибините, но тоа тешко дека ќе биде доволно за успех. Очекуваме Тунис да игра повлечено и да ја чека својата шанса од контра напади. Тие имаат брзи крила и од таму ќе доаѓа најголемата опасност по голот на Сенегал. Но повторно ќе напоменеме, Тунис нема ѕвезда во својот ростер која ќе може да го повлече тимот во незгоден момент за нив.

Наш предлог:

Победа на Сенегал @ 2.15 во 1хBet

Сенегал да се пласира во финалето @ 1.50 во 1хBet

Да паднат Под 2.5 гола @ 1.52 во 1хBet

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*