Стандард Лиеж – Остенде: Домаќинот голем фаворит, но традицијата ветува и ефикасен дуел

Стандард Лиеж

23-то коло во белгиската Јупилер лига ќе го отворат екипите на Стандард Лиеж и Остенде. Навидум, домаќинот треба да има лесна задача, но нивните меѓусебни средби досега покажале дека секогаш постои неизвесност.

Во секој поглед Стандард Лиеж е фаворит на овој меч. Тие имаат подобар тим, поквалитетни индивидуи, имаат многу поголеми амбиции и искуство и играат дома. Тешко е да се најде некаква предност за Остенде на овој меч. Затоа оправдано коефициентот за домашна победа е само околу 1.30. Но Стандард се наоѓа во лоша форма и во моментов се наоѓа на за нив лошото 5-то место и покрај тоа што до пред еден месец беше втор. Тимот се најде во лоша серија и немаше победа на четири меча по ред, пред конечно да слави минатото коло над Мехелен во гости. И покрај тоа, тие не се далеку од второто место кое е целта на екипата сезонава и заостануваат со само четири бода во однос на Гент.

Остенде пак е очаен сезонава и има еден куп проблеми и со играчите и од финансиски аспект. Тимот е предпоследен на табелата, но добро е тоа што тие сепак бегаат со седум бода од последниот Церкл Бриж. На последните пет меча Остенде има четири порази без даден гол и една победа, но вредна над вториот на табелата Гент.

Традицијата вели – ефикасен меч

Она што веднаш паѓа во очи за овој меч е традицијата во мешусебните дуели на овие две екипи. Таа е на страната на Стандард и покрај тоа што во минатото и Остенде имал свои блесоци и периоди, но секогаш овие две екипи играле ефикасни натпревари без разлика на нивната моментална ситуација и пласман на табелата. Така на последните 12 натпревари, само еден меч завршил со помалку од 2.5 гола и тоа дуелот од 2017 година кој завршил 0:0. Останатите 11 натпревари се сите 3+ и што е уште поинтересно – сите се ГГ. На тие 12 натпревари паднале вкупно 52 гола или во просек по 4.33 гола по натпревар. Токму затоа, можете да одиграте комбиниран тип 1 и 3+ или 1 и ГГ.

Наш предлог:

Двете екипи да постигнат гол @ 1.86 во 1хBet

Да паднат Над 2.5 гола @ 1.53 во 1хBet

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*