Лига на Шампиони – Група Ф: Барса, Дортмунд и Интер во битка за првите две позиции

Група Ф

Уште по жрепката во Лигата на Шампиони, се знаеше дека ќе има голема борба во групата Ф и тоа се покажа како вистинито. Барселона е домаќин на Борусија Дортмунд во дербито на денот, а Интер во Чешка кај Славиа Прага ќе се обиде со три бода да се доближи до првите две позиции на табелата.

Барселона – Борусија Дортмунд – 1 @ 1.56 во Bet365

Ова е еден од двата дерби натпревари кои се на програмата во среда во Лигата на Шампиони. Битка за лидерската позиција на табелата до која многу поблиску е Барселона и поради домашниот терен и поради моменталната форма. Ако овој меч се играше пред еден месец, јас ќе очекувам еден крајно интересен дуел. Но сега, Борусија Дортмунд на два меча во серија прими седум голови. Прво загуби од Баерн Минхен со 4:0, па викендов одигра 3:3 против Педерборн на домашен терен.

Крајно загрижувачки изгледа играта на Дортмунд. Тие со Баерн Минхен беа тотално разбиени и немаа ниту една шанса за гол. Со Педерборн пак, примија три гола во првото полувреме. Ако има нешто добро од тој меч, тоа е што некако освоија бод и стигнаа три гола негатива. Но против Барса, со таква игра ќе им се случи катастрофа.

Ни Барселона не е во некоја страшна форма и се соочува со одредени проблеми. Но и покрај слабите игри и покрај некои разочарувачки резултати, тие се лидери и во Ла Лига и во Лигата на Шампиони. Гризман полека влегува во добар ритам и се прилагодува на игра со Меси и Суарез. Средината изгледа дефанзивно постабилна, а одбраната посигурна и веќе тоа донесе резултати. Со победа на овој меч, Барса ќе го официјализира пласманот во следната рунда и не сака да пропушти такво нешто, а сака да ја искористи лошата форма кај противникот.

Славиа Прага – Интер – 2 @ 2.17 во Bet365

Конте е свесен дека мора да слави победа на овој меч. Само во таков случај, ќе остане во последното коло на домашен терен против Барса, да одлучува за пласман на втората позиција. Но за такво нешто, тие се надеваат и на победа на Барселона над Дортмунд. Во тој случај, Интер се надева на победа против Барселона на домашен терен во последното коло, а тоа би било реално со оглед на фактот дека  Конте можеби има проблемБарса доколку слави со Дортмунд може да ротира со тимот за гостувањето во Милано.

Има многу математики во оваа група, а на крај она реми на Интер со Славиа Прага на домашен терен може да се покаже како кобно за нив. Чесите извлекоа и бод од гостувањето кај Барса во минатото коло и сега нивните апетити пораснаа дотаму, што очекуваат освојување на првите три бода. Но реално, освен домашниот терен, се останато е на страната на Интер. Конте можеби има проблем наречен Лига на Шампиони, но и тој е свесен дека ова е меч да се биде или не и ќе направи се што може да да освои три бода.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*