Шајхтор – Интер: Шајхтор сака одмазда, Интер повторување на Дизелдорф

Интер

Шајхтор е домаќин на Интер во еден од најинтересните натпревари од Лигата на Шампиони во вторник. Ќе биде интересно да се види дали Шајхтор може да ја повтори играта од минатата недела кога славеше над Реал Мадрид во гости, како и да се види дали Интер по киксот против Менхенгладбах може да се врати на победите во Украина.

Шајхтор сака по Реал, да го сруши и Интер

Шахтјор Доњецк ја започнува својата „домашна“ кампања во Лигата на шампионите, во главниот град на Украина, далеку од својот стадион, но во една одлична атмосфера по неверојатната победа над Реал Мадрид во првото коло.

Неверојатно, Шахтјор имаше 0:3 на полувремето и иако домашните возвратија во второто полувреме, украинците издржаа за заслужена победа од 2:3.

Тоа беше уште поневеројатен подвиг, ако се знае дека бестрашниот тим на Луис Кастро содржеше осум играчи на возраст под 23 години по тестовите за КОВИД-19, пред почетокот на натпреварот.

Со доверба што сега се зголемува, тие ќе имаат на ум и слатка доза на одмазда, по нивниот тежок пораз од Интер минатата сезона во Лига Европа.

Интер сака повторување на мечот од Дизелдорф

Во меѓувреме, на Интер му требаше гол во 90-та минута од Ромелу Лукаку за да се спаси од пораз и да одигра 2:2 на домашен терен против Борусија Менхенгладбах. Тоа беше втор гол на Лукаку на тој меч со што тој постави еден рекорд – постигнал гол на девет последователни натпревари во европските натпреварувања.

Еден од тие натпревари го вклучуваше неговиот меч против Шајхтор во месец Август кога Лукаку постигна два гола во победата на Интер од 5:0 во во рамки на полуфиналето од Лигата на Европа.

Сега, истите тимови повторно се среќаваат, но Интер ќе има далеку потешка задача.

Лоши серии во ЛШ за двете екипи, но Интер нема пораз против украински екипи

И покрај таа почетна победа во Мадрид, момците на Кастро имаат само три победи на последните 14 натпревари во Лигата на шампионите, во кои загубија пет.

Интер не помина ништо подобро, откако победи на само два од последните 11 натпревари во елитното континентално натпреварување. Сепак, тие немаат пораз во деветте европски средби со украински екипи, победувајќи во последните четири.

Иако атмосферата нема да биде пеколна, имајќи ја предвид наметнатата ре-локација на Шахтјор од арената Донбас и фактот дека само 30% од капацитетот на стадионот може да биде исполнет, сепак тоа ќе биде доволна предност за Шајхтор.

Можен почетен состав на Шахтјор Доњецк:

4-2-3-1: Трубин; Додо, Бондар, Хочолава, Корниенко; Мејкон, Тет, Марлос, Алан Патрик, Соломон; Дентињо

Можен почетен состав на Интер:

3-5-2: Хандановиќ; Д’Амброзио, Бастони, Коларов; Хакими, Барела, Видал, Ериксен, Перишиќ; Мартинез, Лукаку

Мој предлог:

Двете екипи да постигнат гол @ 1.58 во 1xBet

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*