Лига на Шампиони – Група Е: Салзбург сака да им ги расипе сметките на фаворитите

Група Е

Во групата Е ќе се одиграат два натпревари кои привлекуваат големо внимание во Лигата на Шампиони. Дербито е во Ливерпул, каде гостува тимот на Наполи. Но во Белгија кај Гент, Салзбург ќе се обиде да им ги расипе плановите на двата фаворити во оваа група.

Генк – Салзбург – ГГ @ 1.46 во 1хBet

После Баерн Минхен и Тотенхем, Салзбург е екипата со најефикасен напад сезонава во Лигата на Шампиони. Како да биде поинаку кога тие го имаат чудото од дете Халанд по кој почнаа да трчаат сите европски фудбалски великани. Тој е прв стрелец до сега со седум голови, а голема причина за тоа е и офанзивниот стил на игра кој го форсира австрискиот шампион. Мал проблем може да биде тоа што младиот норвежанец се жали на повреда, но реччиси е сигурно дека тој ќе настапи на овој меч. Да не беше Салзбург во група со моќниците Ливерпул и Наполи, веројатно ќе немаше проблем за пласман во следната фаза.

Но сега тие сакаат да го искористат проблемот во Наполи и со победа против Генк да се доближат до италијанскиот тим кој им бега четири бода. Генк има само еден освоен бод и речиси и да нема шанси ни за третото место кое води во Лигата на Европа. Тие загубија во Австрија со неверојатни 6:2, па треба да се случи чудо за да го поминат Салзбург на табелата. Но одиграа добар меч против Ливерпул во минатото коло каде загубија со 2:1 и сега најавуваат офанзивна игра од самиот старт.

Во еден меч во кои и двете екипи се очекува да бидат офанзивни, а кој предходно одиграле 6:2, не можеме да очекуваме ништо друго освен голови.

Ливерпул – Наполи – 1 @ 1.43 во 1хBet

Ова е дербито на денот во среда во Лигата на Шампиони. Освен тоа, ова е и директен дуел за лидерската позиција во групата. Ливерпул има бод предност, бидејќи откако загуби од Наполи на отварањето на групната фаза, забележа три победи. Во Наполи пак ситуацијата е спротивна, па откако славеа над Ливерпул имаа огромен пад во формата како во Европа, така и во Серија А.

На овој меч, тимот на Клуп има огромна предност: поквалитетен тим, подобра форма, домашен терен и она најзначајното – подобра атмосфера. Во Наполи се случуваат најтешките денови во последните неколку денови. Тимот е поделен на кланови, раскаран, а фудбалерите добија и парични казни од Де Лаурентис. Јас не гледам ниту една позитивна работа во овој тим во последно време, а кога е таква ситуацијата, лошите резултати си доаѓаат сами по себе.

Наполи не знае за победа на шест натпревари по ред, забележувајќи пет ремија и еден пораз и тоа против реално послабо рангирани екипи од нив. Ќе треба да се случи чудо за Наполи да остане непоразен во Ливерпул, кој има заборавено кога последен пат загубил на Енфилд.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*