Борусија Дортмунд - Херта
Анализа на натпревари

Борусија Д. – Херта: Тимот од Берлин во одлична форма патува на Сигнал Идуна Парк

Борусија Дортмунд е фаворит против Херта, но тимот од Берлин игра одлично по принудната пауза поради КОВИД-19. Тие имаат три победи и едно реми и патуваат во Дортмунд со големи мотиви. Сепак, домаќинот и покрај […]

Дортмунд - Шалке
Анализа на натпревари

Борусија Дортмунд – Шалке: Бундеслигата продолжува со Рурското дерби, но во најчудни околности досега

Бундеслигата се враќа со едно од најголемите дербија во Германија. Борусија Дортмунд е домаќин на локалниот ривал Шалке и ќе се обиде да изврши притисок врз лидерот во лигата, Баерн Минхен. Дортмунд беше поразен со […]

Борусија Дортмунд - ПСЖ
Анализа на натпревари

Б.Дортмунд – ПСЖ: Со одличен напад и слаба одбрана, можеме да очекуваме само голови

Ако сакате да гледате голови, тогаш не го пропуштајте првиот 1/8 финален натпревар помеѓу Борусија Дортмунд и ПСЖ. Двете екипи играат крајно ефикасно во последно време, со одличен напад но со слаба одбрана. Тоа е […]

Борусија Дортмунд
Анализа на натпревари

Б.Дортмунд – А.Франкфурт: Дуел во кој се очекуваат голови и на двете страни

22-то коло во германската Бундеслига ќе стартува со натпреварот Борусија Дортмунд – Ајнтрахт Франкфурт кој на програмата е во петок. Ќе биде ова интересен меч, а според игрите на двата тима во последно време, можеме […]

Борусија Дортмунд - Лајпциг
Анализа на натпревари

Борусија Дортмунд – Лајпциг: Домаќинот ќе се доближи или гостите ќе се одлепат на врвот

Борусија Дортмунд – Лајпциг е дербито на 16-то коло во германската Бундеслига. На Сигнал Идуна Парк секогаш следиме интересни средби, а овој пат целосното внимание е насочено кон овој стадион, бидејќи гостува лидерот во Бундес. […]

Група Ф
Анализа на натпревари

Лига на Шампиони – Група Ф: Барса, Дортмунд и Интер во битка за првите две позиции

Уште по жрепката во Лигата на Шампиони, се знаеше дека ќе има голема борба во групата Ф и тоа се покажа како вистинито. Барселона е домаќин на Борусија Дортмунд во дербито на денот, а Интер […]

Интер
Анализа на натпревари

Дерби на денот: Интер – Б.Дортмунд, последна шанса на Интер

Интер е последен во групата Ф, а Дортмунд е лидер и како таков доаѓа во Милано. Ова е дерби на денот во Лигата на Шампиони и дефинитивно ќе биде неизвесен меч. Можеби ова е последна […]

Вердер - Дортмунд
Анализа на натпревари

Вердер – Борусија Дортмунд: Последна шанса за милионерите да останат во трка за титулата

Само победа е во мислите на Борусија Дортмунд пред натпреварот со Вердер на гости. Но и домаќинот мора да слави, доколку сака да ги задржи шансите за пласман во Лигата на Европа. Влогот е голем, […]

Борусија Дортмунд - Шалке
Анализа на натпревари

Борусија Дортмунд – Шалке: Ривиер дербито помеѓу две екипи кои се во еуфорија и очај

Борусија Дортмунд – Шалке, големото Ривиер дерби кое сезонава и не е така големо ако се погледне табелата. Сепак, историјата, традицијата, ривалитетот и останатото е доволна причина за погледите да бидат насочени кон овој натпревар. […]

Баерн - Дортмунд
Анализа на натпревари

Баерн Минхен – Борусија Дортмунд: Најважен меѓусебен судир после финалето во ЛШ од 2013 година

Во секоја суперхеројска приказна, во секоја голема фудбалска дерби пресмтка треба да се има непријател, а Баерн Минхен и Борусија Дортмунд се и тоа какви непријатели во послените неколку години. Баерн ги разочарува своите навивачи […]