Азербејџан – Велс: Домаќинот за престиж, Велс со големи шанси за пласман на ЕУРО 2020

Азербејџан - Велс

Азербејџан е домаќин на Велс во рамки на групата Е од квалификациите за пласман на ЕУРО 2020. Ова е една од најнеизвесните групи, бидејќи четири селекции имаат шанси за пласман на континенталниот шампионат, но за такво нешто Велс мора да слави победа во Баку.

Велс со шанса која не смее да се пропушти

Велшаните патуваат во Баку, знаејќи дека само две победи на последните два меча можат да ги однесат на ЕУРО 2020. Но прво размислуваат како да слават против Азербејџан, нешто што реално се очекува од нив.

Интересно е тоа што со само две победи од шесте квалификациски натпревари во групата Е тие сеуште имаат шанси за пласман на големото натпреварување. Но веќе напоменав дека групата е крајно израмнета и интересна и сите четири репрезентации на првите четири позиции се во игра за пласман на континенталниот шампионат. Велс има осум бодови, заостанувајќи два бода од Словачка, четири бода од Унгарија и шест од Хрватска. Но тие имаат уште два меча, а Унгарија и Хрватска уште по еден дуел до крајот.

Освен тоа после гостувањето во Баку, Велс ќе ја пречека Унгарија во директен дуел за пласман на ЕУРО 2020. Но тоа ќе биде директен и одлучувачки меч, само доколку Велс слави во Азербејџан.

Ремзи и Бејл повторно заедно по подолго време

Арон Ремзи е повторно достапен заво селекција, што ќе биде огромно засилување за Рајан Гигс. Герет Бејл е повреден и не играше на последните натпревари за Реал Мадрид, но тренира со своите велшки соиграчи и скоро сигурно ќе го започне овој натпревар.

Рајан Гигс ретко досега имал шанса да ги има и Арон Ремзи и Герет Бејл во исто време, но тоа ќе се случи во Баку, а тоа е и тоа како добра вест за Велс.

Домаќините всушност загубија само два натпревари досега, а се наоѓаат во добра форма. Прво славеа над Азербејџан дома со 2:1, па одиграа пријателски меч со Белорусија и победија со 1:0. Потоа следуваа два важни дуели и две ремија со Словачка на гости и во минатото коло со Хрватска дома. Токму по тој бод со Хрватска се зголемија апетитите на Велс, па сега се очекува победа во Баку и еден добар меч дома со Унгарија од која изгубија на гости.

Азербејџан игра само за престиж

За разлика од Велс, Азербејџан игра само за престиж. Со еден бод од шест натпревари и не може да се очекува нешто повеќе од тоа. Но тој бод дојде минатиот месц и тоа против најтешкиот ривал во групата, Хрватска. Тие одиграа 1:1 на домашен терен, а одиграа солиден дуел и на гости кај Унгарија губејќи со 1:0, веднаш по ремито со хрватите.

Сега има промени во тимот, со оглед а тоа што тие веќе се спремаат за наредните квалификации. В Во тимот се најдоа неколку помлади фудбалери кои беа прекомандувани од младинската селекција и уште неколку постари дебитанти.

Но сите во Азербејџан очекуваат добра партија, особено што во Велс загубија со голот на Бејл при крајот на мечот.

Наш предлог:

Победа на Велс @ 1.50 во Bet365

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*