Куп на Африкански Нации: Алжир – Нигерија, финале пред финалето но предност му даваме на Алжир

Algeria vs Nigeria

Во второто полуфинале од Купот на Африкански Нации играат Алжир – Нигерија. Ова е дуел кој привлекува поголемо внимание, а и се очекува многу понеизвесна битка. Сепак, според нас поблиску до финалето е селекцијата на Алжир.

Алжир со најдобри перфоманси досега

Со големо задоволство можеме слободно да каже дека ние бевме еден од ретките предвидувачи што смело го предложивме Алжир како главен фаворит за трофејот. Многумине не веруваа во оваа селекција, но тие релативно лесно си обезбедија полуфинале. Селекцијата на Џамел Белмади не беше меѓу фаворитите според букмејкерите кои и доделија коефициент 14.00 за освојување на трофејот. Но сега коефициентот е многу помал за такво нешто. Тие се втори фаворити во моментот после сенегал со коефициент околу 3.50.

И повторно ние би го избрале Алжир пред Сенегал. Ако ги следевте нашите анализи пред почетокот на турнирот, но и подоцна за натпреварите на Алжир, тогаш јасно е во кого веруваме во овој меч. Без никакво потценување на Нигерија која има одличен тим и секогаш е при врвот во Африка, ние сметаме дека сепак се аутсајдери овој пат. Коефициентот за нивна победа на овој меч е 3.20, а според растот на коефициентот веројатно и букмејкерите се сложуваат со нас. Првично коефициентот беше 2.70, но сега е значително поголе. Од друга страна коефициентот за победа на Алжие е во опаѓање.

Фудбалерите на Алжир се многу поизморени

Алжир како што веќе напоменавме е фаворит. Но сепак, на некои начин тие се наоѓаат во нерамноправна позиција во однос на Нигерија. Нивниот четвртфинален натпревар против Брегот на слоновата коска се случи 24 часа по победата на Нигерија со 2:1 над Јужна Африка. Значи Нигерија имаше еден ден повеќе за одмор. И не само тоа, играчите на Алжир одиграа дополнителни 30 минути откако славеа дури по изведување на пенали. Тоа значи дека се многу позаморени од своите колеги од Нигерија.

Сепак, во Алжир има таков квалитет и тимска самодоверба која дава знаци дека тие се незапирливи. Тие примија само еден гол и тоа токму во четвртфиналето и славеа на сите натпревари предходно многу полесно од очекувањата. Славеа и над Сенегал кој според букмејкерите е фаворит за трофејот, а Сенегал е поквалитетен од Нигерија. Одиграа со добро избалансирани перформанси во сите линии, а се чини дека Белмани конечно го направи тоа што му недостигаше на тимот. Ги вклопи сите ѕвезди на идеален начин и конечно создаде совршена хармонија. Тие имаат индивидуален талент далеку над сите во Африка, а потенцијалот од клупата е само дополнителна причина да веруваме во нив и покрај заморот на дел од репрезентативците.

Нигерија одигра слабо во дефанзива, но имаше среќа

Во анализата која ја објавивме пред почетокот на Купот на Африкански Нации, не ги спомнавме нигеријците како едни од претендентите за титулата и сеуште стојам до тоа. Имаат добри фудбалери во секоја линија од тимот, но се чини дека германецот кој ја предводи оваа селекција Рох, не успеа да ги сврзе линиите на правилен начин. Имаше еден куп недостатоци во нивната игра досега, особено во дефанзивата. Да, тие не примија гол премногу голови, но само поради среќата која беше на нивна страна. Сепак, неможат да се надеваат на среќата постојано.

Наш предлог:

Победа на Алжир @ 2.45 во Bet365

Алжир да се пласира во финалето @ 1.70 во Bet365

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*