Рома – Лацио во битка за Рим: најава, анализа и предлог тип

Рома - Лацио

Најголемото дерби викендов ќе се одигра во Рим, дербито Рома – Лацио. За нивниот ривалетит не треба премногу да се трошат збороти. Овие две екипи се ривали децении наназад, а тој ривалитет стана симбол на градот кој буквално е поделен кога играат овие две екипи меѓу себе. Затоа ќе се насочиме кон моменталната ситуација, а според табелата двете екипи се една до друга.

Рома сезонава игра над сите очекувања

Рома игра над сите очекувања оваа сезона. Предвидувањата на фудбалските експерти беа дека ова ќе биде тешка сезона за тимот. Ниту букмејкерите не им даваа големи шанси пред стартот на сезоната. Но Рома ги изненади сите. Оваа екипа дефинитивно е многу поразлична од минатата сезона. Еузебио ди Франческо направи голема работа со тимот на Сасуло минатата сезона, кога наспроти сите очекување играше офанзивно на гол повеќе. Сега Ди Франческо ја предводи Рома и со ист рецепт освојува бодови во Серија А, но и во Лигата на Шампиони. Рома минатата сезона беше втора, но летово остана без некои од најдобрите фудбалери кои беа незаменливи како Салах и Рудигер и тоа беше главната причина за сомнежите кон овој тим. Сепак како тргна сезонава оваа екипа, сега веќе е фаворит за пласман во Топ 4 и оваа сезона.

Нападот функционира беспрекорно

На предходните 6 средби Рома нема пораз и има 5 победи по ред. Одличната серија започна со ремито во Лондон, кај Челзи 3:3, кулминираше со истиот тим на домашен терен кога Рома славеше со 3:0. На последниот дуел пак Рома ја совлада Фиорентина со 2:4. Според тоа јасно е дека екипата не само што се наоѓа во добра форма, туку е и напаѓачки расположена. Един Џеко игра во одлична форма и досега постигна 7 гола. Тој во соработка со Ел Шарави се движечка сила на Рома сезонава, но тие двајца добри топки примаат од Неиголан кој нема да настапи на овој дуел. Неговата повреда дојде во незгоден момент, но Ди Франческо сигурно ќе пронајде адекватна замена во средниот ред.

Дерби

Лацио и Инзаги изградија перфектен стил на игра

Лацио е на 4-то место, а Рома е на 5-то со разлика од само еден бод. Слично ако и Рома, така и Лацио игра неверојатен фудбал сезонава. За разлика од Рома, Лацио се потпре на истиот костур од минатата сезона и не погреши, па изгледа воигран до перфекција и тоа е огромна предност на оваа екипа. Формацијата на Симоне Инзаги 3-5-1-1 функционира беспрекорно. Сите фудбалери си ги знаат многу добро задачите во тимот, а при секоја грешка веднаш расчистува играч од втор план. Во одбрана формацијата делува како 5-4-1 и токму таа брза трансформација им создава многу проблеми на противничките фудбалери кој имаат проблем да се навикнат на овој стил на игра. Најголема позитива е што килните фудбалери Марушиќ и Лулич се офанзивни, но имаат и одлични одбранбени вештини. Милинкович Савич има слобода во средниот ред, а на Имобиле му преостанува само да ги реализира во гол, одличните топки од соиграчите.

Серијата на Лацио е неверојатна

Лацио има само едно реми и еден пораз сезонава. Поразот дојде од Наполи, додека ремито беше во второто коло против Спал. Останатите мечеви се победи и тоа и во Серија А и во Лигата на Европа. Нападот е еден од најефикасните со 31 постигнат гол досега. Имобиле пак, е најдобар стрелец во Серија А со 14 гола на 12 меча сезонава. Овие бројки доволно говорат за формата на екипата и тоа е главната причина што ние и не се слагаме најмногу со букмејкерите кој им дадоа преголема фаворитска улога на домаќините.

Според букмејкерите Рома е благ фаворит

Дефинитивно ќе следиме еден доста интересен и неизвесен меч, а ако и веруваме на традицијата ова треба да биде и ефикасен меч. Според букмејкерите Рома е фаворит а најголемиот коефициент за нивна победа го нуди 10Bet и е 2.20. За реми најдобар коефициент има во Bet3653.50, а за победа на Лацио во Bet365 е 3.40.

Наш предлог:

Да паднат Над 2.5 гола @ 1.57 во 10Bet

Имобиле да постигне гол @ 1.83 во Bet365

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*