Премиер Лига 11-то коло: Најава, анализа и предлог типови

Премиер Лига

Викендов во англиската Премиер Лига на програмата се натпреварите од 11-то коло кое ни носи неколку интересни средби. Фаворитите би требало да имаат лесна задача, но има и неколку натпревари кои ќе бидат неизвесни до самиот крај.

Бурнемут – Манчестер Јунајтед – ГГ @ 1.66 во Bet365

Ист број на бодови имаат и двете екипи – по 13 бода. Но Јунајтед има нешто подобра гол разлика па е понапред на табелата. Сепак, сега дома игра Бурнемут кој барем тоа го има како некаква предност. Тимот на Солскер е под притисок, а се почесто се споменува и заминување, односно смена на норвежанецот па јасно е дека Манчестер ќе нападне од стартот. Но Бурнемут дома има само еден пораз сезонава, наспротив трите ремија и едната победа. Ќе има неизвесност на овој меч и покрај тоа што домаќинот е во слаба форма.

Арсенал – Вулверхемптон – 1 @ 1.80 во 1хBet

Дуел на две екипи кои играат под очекувањата. Но за разлика од Арсенал, тимот на Вулвс полека полека влегува во добра форма. Тимот има само два порази, на џабе кога има исто толку победи, наспроти шесте ремија. Добро за Вулвс е тоа што на последните пет меча во Премиер Лигата немаат пораз, а во таа серија славеа и над Манчестер Сити. И Арсенал е подобар з аразлика од почетокот на сезоната, но сеуште е далеку од посакуваната форма. Тие се фаворити на овој меч, а испаѓањето во средата од Лига Купот нема да остави преголем белег, бидејќи Емери добро ротираше со составот. Тој е под притисок и победа му е повеќе од потребна.

Астон Вила – Ливерпул – 2 @ 1.39 во 1хBet

Кога игра ливерпул сезонава се е повеќе од јасно. Тешко дека некој може да одигра против нив во било кое натпреварување. После овој меч, Ливерпул игра во Лигата на Шампиони, па можно е Клоп да направи некои измени во тимот, особено што во средата Ливерпул дури на пенали го елиминираше Арсенал во Купот. Но и покрај тоа тие се огромни фаворити за победа над Астон Вила, која сезонава ќе се бори за опстанок.

Брајтон – Норвич – 1 @ 1.76 во 1хBet

Норвич тргна одлично на почетокот, но во моментов тимот се наоѓа во очајна форма. На последните пет меча Норвич има четири порази и реми, а замислете пред тоа славеше над Сити со 3:2. Најголем проблем во последните неколку недели е одбраната која прими 12 голови на пет меча. Од друга страна Брајтон пак почна да игра на крилата на своите напаѓачи и на последните три меча има постигнато 7 голови. Тие играат дома, а и реално се поквалитетен тим па јас очекувам нивна победа.

Манчестер Сити – Саутемптон – 1-1 @ 1.36 во Bet365

Она што важеше за Ливерпул, важи и за Сити. Но тимот на Пеп Гвардиола веќе нема право на ниту еден кикс. По само десет кола заостанува на табелата со шест бода и секој нареден кикс ќе ги одалечи се повеќе од лидерот кој е и тоа како убедлив до сега. Саутемптон и оваа сезона ќе се бори за опстанок и не е од оние екипи кои можат да изненадат. Со одбрана која прими 25 голови на десет меча, тешко е да се очекува дека можат до бодови против Сити. Освен тоа, Саутемптон минатото коло загуби со неверојатни 0:9 од Лестер.

Шефилд Јунајтед – Барнли – ППХ @ 2.00 во Bet365

Шефилд е пријатно изненадување сезонава. Сите очекувања беа дека тимот експресно ќе се врати во Чемпионшип, но наместо тоа тие се на 8-то место на табелата со по три победи и порази и четири нерешени средби. Цврстината на тимот е импресивна и тоа е причината за добрите резултати. Но искрено, тие ги играат најдосадните натпревари сезонава, целосно насочувајќи се на дефанзивата. Од друга страна, Барнли пак игра доста интересни мечеви кои секогаш се ефикасни. Тешко е да се предвиди конечниот победник на овој меч.

Вест Хем – Њукасл – ППХ @ 2.20 во Bet365

Домаќинот е фаворит и покрај негативната серија од четири меча без победа. Ништо подобар не е ниту Њукасл кој на последните седум натпревари има само една победа. Се чини дека Њукасл ќе се бори за опстанок годинава и покрај тоа што нивните амбиции, па и биџетот со кои располагаа не го навестуваа тоа. Единица би бил добар облог, но коефициентот е премал, а со оглед на тоа што би требало да следиме тврд натпревар за мене е подобра варијанта да одиграм на нерешено во првиот дел.

Ватфорд – Челзи – 2 @ 1.67 во 1хBet

Промената на филозофијата, на пристапот на натпреварите кои ја направи Лампард, почна да вродува со плод. Тешко беше за Челзи на почетокот, но сега тимот е во одлична форма и е на само два бода зад вториот Сити на табелата. До средата, Челзи имаше седум победи по ред во сите натпреварувања, за да испадне од Јунајтед во Лига Купот. Но Лампард ротираше многу повеќе од Солскер, а и покрај тоа Челзи беше подобриот тим на теренот. За Ватфорд не треба да се трошат многу зборови. Тимот сеуште нема победа и досега освои само пет бода. Но барем на последните три меча има три ремија.

Кристал Палас – Лестер – ГГ @ 1.85 во 1хBet

Лестер е фаворит, но и Кристал Палас сезонава е неверојатен. Лестер е трет и потсетува на своите шампионски денови од пред неколку години, додека Кристал Палас е на 6-то место со пет бода помалку од Лестер. Домаќините имаа тежок распоред и во само три кола прво загубија од Сити со 0:2, па минатото коло одиграа 2:2 со Арсенал, за сега да бидат домаќини на Лестер. Но Лестер минатото коло израмни рекорд во победата од 9:0 над Саутемптон на гости. Сега тимот е залетан по таа неверојатна победа, па тешко е да се предвиди до каде може оваа екипа сезонава.

Евертон – Тотенхем – ГГ @ 1.62 во 1хBet

Стигнавме до натпреварот помеѓу најголемите разочарувања сезонава. Евертон и покрај големиот буџет и одличните засилувања се наоѓа на 16-то место со очајни игри. Тотенхем пак ја игра најлошата сезона под водство на Покетино. Тешко е да се предвиди овој меч, па добро е да го нема на вашите тикети. Јас би одиграл на голови. Двете екипи би требало да нападнат и шансата да ја бараат на овој меѓусебен меч, бидејќи токму овој меч може да биде пресвртница за евентуалниот победник.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*