Дерби на денот: Ливерпул – Наполи, не очекува луд меч со многу неизвесност и тактизирање

Наполи - Ливерпул

Наполи – Ливерпул е натпревар кои привлекува огромно внимание на стартот од новата сезона во фудбалската Лига на Шампиони. И минатата сезона овие две екипи беа во иста група. Тогаш Наполи беше поуспешен, но испадна од групната фаза. Ливерпул пак стана шампион и како такот одбраната на титулата ќе ја започне во јужна Италија.

Наполи сака реприза од минатата сезона

Карло Анчелоти имаше неколку епски битки со Ливерпул низ годините, а најпозната е неверојатната негова финална загуба во Лигата на шампионите во 2005 година во Истанбул.

Но тој се одмазди во финалето во 2007 година, повторно со Милан и го водеше Наполи до заслужената победа во ова натпреварување минатата година со 1:0, иако поразот од 1:0 на „Енфилд“ ги исфрли Италијанците од групната фаза.

Сега тие ќе имаат полесна задача, бидејќи во групата не е ПСЖ, туку во групата Е се уште и Генк и Салзбург кој секако се аутсајдери покрај двата фаворити.

Анчелоти во Серија А минатата сезона го водеше Наполи до второто место (имаа 11 поени помалку од шампионот Јувентус), но сезонава се на четвртото место со две победи и пораз.

Тие се загреаа пред враќањето во Ливерпул на стадионот Сан Паоло со победа од 2:0 над Сампдорија во саботата.

Шампионот ја започнува одбраната на титулата

Потешко е да се одбрани титулата, отколку да се освои по прв пат. Тоа добро го знае и Клоп. Сеќавањата од Мадрид кога Хендерсон го крена пехарот се сè уште свежи за „црвените“, но да не заборавиме дека Ливерпул ги загуби сите три натпревари минатата сезона на гостински терен во групната фаза.

Тука го сметаме и поразот од Наполи со 1:0 кога Инсигње постигна гол во 90-та минута. Но Ливерпул имаше многу среќа на тој натпревар и тоа беше нивниот единствен меч минатата сезона во кој тие не упатија ниту еден удар во рамките на противничкиот гол.

Секако, Ливерпул ги подобри перфомансите во продолжението од сезоната, особено по победата во Минхен над Баерн со 1:3.

Но тие се враќаат сега во јужна Италија откако во Премиер лигата освоија максимални 15 поени и имаат комотна предност од пет бода на врвот.

Ливерпул фаворит според букмејкерите

Ливерпул е фаворит според букмејкерите со коефициент околу 2.30, додека за Наполи коефициентот е околу 3.00. За нерешено тој се движи околу 3.50.

Дефинитивно ова е незгоден меч за обложување. Со две екипи кои секако се аутсајдери како Генк и Салцбург, овој меч не е толку круцијален и важен како што тоа беше случај минатата година во нивните меѓусебни дуели. Но и двете екипи сакаат да тргнат со победа.

Би требало без разлика на овој меч, двете екипи да напредуваат во следната фаза и за нив најважни ќе бидат натпреварите со Салзбург и Генк.

Наполи победи на 13 натпревари и забележа 4 ремија од нивните 19 домашни натпревари дома минатата сезона и освои седум бода од деветте во Лигата на шампионите. Единствено ПСЖ освои бод во Неапол.

Анчелоти го надмудри Клоп минатата сезона и лесно може повторно да го направи тоа, но сега Клоп знае што го чека и ќе подготви некое изненадување за својот колега.

Екстра напаѓачи на двете страни, но не очекувајте многу голови

Ќе следиме интересен меч, ќе има неизвесност но не очекувајте премногу голови. Така беше и минатата сезона кога на нивните два меѓусебни дуели падна само еден гол. Нешто слично очекуваме и овој пат. Сепак, од друга страна ако барате поголеми коефициенти илин ако сакате да се обложите на оние додатни понуди, тогаш барајте го стрелецот на евентуалниот гол.

Мертенс (10) и Лоренцо Инсиње (9) имаат одлични перфоманси во Лигата на шампиони.

Мертенс постигна два гола за време на викендот и веќе има четири голови во три натпревари досега, додека Инсиње, кој одмараше во саботата, двапати се запиша во листата на стрелци во победата од 3:4 на гостувањето кај Фиорентина.

Садио Мане пак има постигнато 14 погодоци на 24 настапи во Лигата на шампионите и во моментов тој е на врвот на топ листите на најдобри стрелци, откако оваа сезона веќе постигна шест гола на шест натпревари во сите конкуренции.

Но ако се решите за некој од Ливерпул, тука нормално се и Мо Салах и Роберто Фирмино.

Интересен податок

Поранешниот шампион во Лигата на шампионите на УЕФА не загубил во својот воведен натпревар во ЛШ следната сезона, никогаш откако Милан го стори тоа во 1994-95 година против Ајакс.

Наш предлог:

Да паднат Под 2.5 гола @ 2.17 во Bet365

Прво полувреме да заврши нерешено @ 2.20 во Bet365

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*