Светско Првенство во ракомет: Македонија – Русија, не е сеедно на кое место ќе се заврши едно СП

Светско Првенство во ракомет

Македонија ќе игра против Русија во битката за пласман на едно од местата кои ќе не рангираат помеѓи 13-то и 16-то место на Светското Првенство. Ова ќе биде интересен меч, бидејќи на некој начин ќе играат Македонија против Вардар, односно Македонија против Дибиров, Шишкарев, Каладаш, Деревен …

Еден куп причини за “неуспехот” на Македонија

Македонија можеше повеќе, но не успеа. Има еден куп причини за тоа и сега веројатно ракометарите повеќе сакаат што побргу да заврши шампионатот. Шансата ја изгубивме против Исланд во второто полувреме. Првите полувремиња ги одигравме добро на сите натпревари, но секогаш паѓавме во вториот дел. Една од причините е тоа што Лазаров во формацијата со седум ракометари во напад едното полувреме го игра блиску до клупата и може да направи брза замена, но едното полувреме е на спротивната страна. Друга причина е можеби токму таа формација, но за тоа е потребна далеку подетална анализа. Можеби е неискуството на младите ракометари. Можеби слабата форма на останатите бекови покрај Лазаров. Сега против Русија е тешко да се предвиди како ќе игра Македонија и со кои ракометари. Но според нас не е сеедно дали ќе завршиме на 13-то или 16-то место.

Русија заслужи место во следната фаза

Македонија ја чека крајно тешка задача во сабота во првиот натпревар од „Президент купот“ кој го играме против Русија во Келн. Велиме тежок, ако се суди според начинот на кој русите го играат ова Светско првенство.

Во последното коло од Групата А, Русија несреќно загуби од Франција со 23:22. „Петлите“ до триумфот дојдоа во самиот финиш со пресврт. Претходно русите имаа и три гола предност во текот на второто полувреме. Тесен беше и мечот на Русија против Германија, а веројатно клучен за неуспехот на русите беше поразот од Бразил, како и ремито со Србија на почетокот на шампионатот.

На крајот, Русија заврши на 4-то место во Групата А со 4 освоени бода, една победа против Кореја, две ремија со Германија и Србија и два порази од Франција и од Бразил.

Дибиров

На победа, или шанса за помладите

Тешко е да се предвиди со какви состави ќе излезат двајцата тренери на овој меч. Голема е веројатноста дека и двајцата сеуште размислуваат за тоа. Јасно е дека шанса ќе добијат ракометарите кои играа помалку досега на ова Светско Првенство и тоа во двете селекции. Сепак, веројатно тоа ќе се случува постепено во текот на целиот меч. Ниту едните ниту другите нема да ризикуваат да загубат лесно или со голема разлика, па од таа гледна точка тешко е да се предвиди конечниот победник на овој меч.

Русија фаворит според букмејкерите

Интересно, но Русија е голем фаворит на овој меч според букмејкерите. За победа на Русија коефициентот се движи околу 1.80 во 1хBet. Од друга страна за победа на Македонија на овој меч коефициентот е околу 2.50. За реми коефициентот е околу 8.00. Сепак, коефициентот за победа на Русија расте, а се намалува оној за победа на Македонија. Можеби букмејкерите се предомислуваат, но и на нив им е тешко да ги одредат коефициентите поради можноста за ротација со составите во двете репрезентации.

Наш предлог:

Победа на Македонија во Прво Полувреме @ 1.90 во 1хBet

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*