ЛШ: Номе Калју – Шкендија, македонскиот шампион е голем фаворит и на првиот меч во Естонија

Шкендија

Македонскиот шампион Шкендија ќе ја стартува европската одисеја во среда во Естонија каде ќе гостува кај естонскиот шампион Номе Калју во првото коло од фудбалската Лига на Шампиони. Екипата од Тетово не можеше да посака подобра жрепка, го доби најлесниот можен ривал и е апсолутен фаворит во овој двомеч.

Шкендија апсолутен фаворит во двомечот

Противникот на Шкендија во 1-то коло од новата сезона во Лигата на шампионите, естонскиот првак Номе Калју беше најлесниот можен ривал што можеше да го добие нашиот шампион. Не дека на Шкендија ќе и биде лесно, но тие се огромни фаворити. Во глобала, естонскиот шампионат е послаб од македонскиот и тука нема дилема. Впрочем, во неколку наврати нашите екипи поминувале одлично против естронските и на некој начин тој естонски стил на игра ни одговара на нас. Коефициентот за победа на Шкендија дури и на гостински терен дополнително ја оправдува нивната фаворитска улога и е околу 1.50. Интересно но коефициентот е во постојано опаѓање. По жрепката за победа на Шкендија и беше доделен коефициент околу 1.95, а сега е само 1.50. Така, ако за Номе Калју коефициентот беше 3.60, сега е околу 7.50.

Шкендија три години по ред го минува првото европско коло

Ако се погледнат последните три години, тогаш навивачите на „црвено-црните“ можат да бидат оптимисти за успех на нивната екипа. Шкендија не погреши во првото квалификациско коло три години по ред, па тоа им дава надеж дека серијата ќе продолжи и ова лето.

Серијата ја започнаа со Краковиjа од Полска во сезоната 2016, а истата продолжи пред две години кога беше елиминирана Дачиа од Романија. Минатата година, Шкендија одигра супериорно на домашен терен и победи со 5:0 против ТНС, но стравуваше до последен момент и неочекувано загуби на реваншот во Велс со 4:0. Сепак, на крајот Шкендија помина во второто коло. Според ова, можеме да веруваме дека македонскиот шампион ќе ја мине оваа прва пречка во Лигата на Шампиони, особено што против себе има далеку послаб ривал.

Формата не е на високо ниво, но мотивите се големи

Има мал милион причини зошто Шкендија е голем фаворит во овој двомеч, но и на овој прв меч. Сите знаеме дека во моментов Шкендија располага со импресивен напад, одлична средина и репрезентативни бекови. Затоа повеќе ќе се задржиме на нивната форма, отколку на нивниот квалитет. Експедицијата на Шкендија во Крањска Гора престојуваше речиси две недели. Потоа се работеше и во Тетово.

Според игрите и резултатите прикажани на контролите во Словенија, Шкендија ни од далеку не е во топ форма. На четирите „теста“ тетовци се поразени двапати, од Злин со 0:1 и од Зорија со 0:3. Посебно разочарувачки беше последниот тест и поразот од 3:0 против украинскиот тим. Победија со Олимпија и Жилина со по 1:0. Значи четири меча, постигнати два гола, оние на Тотре и Б. Ибраими и примени четири. Но тоа не мора да значи ништо. Сега следува официјален меч во Лигата на Шампиони каде мотивите се огромни, а целта на Шкендија сезонава е јасна – пласман во групна фаза на едно од европските натпреварувања. Веќе на првиот меч во Естонија веројатно ќе видиме дали целта е реална или е фантазија.

Шкендија мора да внимава на бразилецот Лилиу кој на 30 меча постигна 31 гол

Калју сосема оправдано ја освои шампионската титула минатата сезона во Естонија. Тие завршија со 86 бода, односно два бода повеќе од второпласираниот тим Левадија Талин. Особено импресивна е нивната гол разлика, ако се земе во предвид тоа што на само 36 натпревари постигнаа неверојатни 114 гола или во просек давале по 3.1 гол по натпревар. Го имаа и најдобриот стрелец во името на бразилскиот напаѓач Лилиу кој на 30 натпревар постигна 31 гол. Тој и во оваа тековна сезона досега игра одлично и на 19 меча веќе постигна 9 голови. На последните 8 натпревари, тој постигна исто толку голови што значи дека се наоѓа во одлична гол форма. Естонците од него очекуваат најмногу, но тоа добро го знае и тренерот на Шкендија Османи. Муслиу и Бејтулаи ќе имаат тешка задача да го сопрат, но тие имаат сопрено и многу подобри напаѓачи.

Предноста на естонците е натпреварувачкиот ритам

Сепак, се чини дека најголемата предност за Номе Калју е тоа што тие се наоѓаат во натпреварувачки ритам. Нивната сезона почна одамна и тие веќе одиграа 19 кола. Во моментов се наоѓаат на 4-то место, но признаваат дека во мислите многу повеќе им е мечот со Шкендија отколку домашниот шампионат, барем во моментов. Во овој меч со Шкендија влегуваат по ремито на гости против Нарва 1:1. Но имаше неколку ротации во составот, како би се задржала свежината за овој меч со Шкендија. Сепак, најдобрите играа а тука мислиме на интернационалците: Алидор од Франција, украинецот Маркович и капитенот на екипата, бекот Уге од Италија.

Наш предлог:

Победа на Шкендија @ 1.50 во 1хBet

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*