СП – жени: Холандија – Шведска, еден куп ѕвезди против најдобрата одбрана на турнирот

Холандија - Шведска

Во второто полуфинале на Светското фудбалско првенство во женска конкуренција играат Холандија – Шведска. Холандија е Европски шампион и сака да ги обедини титулите, но Шведска досега изненади многу и се надева на уште едно изненадување.

Шведска ја има најдобрата одбрана во Европа

Шведска сите ја гледаат како дефанзивно ориентирана селекција. Тие, секако имаат одлични дефанзивни играчи, со еден од најдобрите бекови во женскиот фудбал Нил Фишер, потпомогната од неверојатните дефанзивни играчи од средниот ред Каролина Сегер и Елин Рубенсон, пред неа и поранешниот чувар на мрежата на Челзи Хедвиг Линдал зад неа. Дефинитивно тие тешко се разбиваат.

Сепак, против Германија тие се потпреа на своите напаѓачки сили, постојано притискајќи на противничката половина, за да ја искористат високата одбранбена линија на Германија. Многумина беа изненадени од тој пристап, а на крај изненадени останаа и германките.

Ролфо е суспендирана, но контра нападите нема да претрпат многу

Со Софија Јакобсон, Косаворе Аслани и Фридолина Ролфо, кои се способни да експлодираат давајќи и поддршка на Стина Блекстениус тие изгледаа неверојатно. Шведскиот систем 4-2-3-1 е совршено дизајниран за брз контра-напад.

Сепак, Шведска на овој меч е без суспендираната Ролфо, што претставува значаен удар. На нејзиното место ќе стартува талентираната Маделин Јаноги, но таа долго беше повредена и во досегашниот дел од првенството се виде дека не е 100 посто подготвена. Останува да се види дали таа може да настапи во сите 90 минути против екипа како Холандија.

Холандија се уште се потпира на индивидуални моменти

Холандија, исто така распореди висока дефанзивна линија, а тимот на Питер Герхардсон може да ја користи истата тактика како против Германија. На тој начин селекторот на Шведска ќе сака да ги изложи холандските бекови на дополнителен напор бидејќи Холандија игра без дефанзивен играч во средниот ред. Остануваат сомневањата дека Холандија е повеќе збирка на елитни поединци, на многу ѕвезди, наместо тим под раководство на Сарина Вајгман.

Индивидуалните подвизи на Лиеке Мартенс и Вивијан Мидема се заслужни за холандскиот напредок досега, особено заслужни за триумфот над Италија во четврт финалето. Вигман ретко ги менува своите први единаесет, но лошата форма на Шарице ван де Санден му даде причина за размислување околу промени. Ван де Санден беше заменета пред 60-тата минута во двата натпревари на Холандија во нокаут фазата и нејзината замена Линет Беренштајн сега има големи шанси да започне од првата минута.

Беренштајн придонесе многу во второто полувреме против Италија и заслужи место во првиот тим. Шведската одбранбена линија е една од најдобрите на турнирот, но со квалитет како Даниел ван де Донк, Мартенс и Мидема, Холандија е кадарна да ја разбие, дури и ако тие не секогаш изгледаат заедно како тим.

Холанѓанките развија победнички менталитет

По победата на ЕУРО 2017 година, Холанѓаните си наметнаа еден победнички менталитет и не ги интересира ништо друго освен трофеј. Тие беа целосно надиграни против Јапонија во првата рунда од нокаут фазата, но останаа мирни, ја чекаа својата шанса и славеа победа. Нема потреба за грижи ни околу одбраната на Холандија, тие имаат силна одбрана со Доминик Квоверт и Стефани ван дер Грагт. Холандија игра најдобро при крајот на натпреварите. Тие постигнаа шест гола во последните 20 минути на натпреварите на овој турнир – од кои два беа победнички во последен момент.

Поради тоа, оние похрабрите можат да пробаар да одиграат 2-1. Шведска да води на полувреме, но Холандија да победи на крајот и за тоа секако дека следува одличен коефициент. Можете да пробате да одиграте и на повеќе голови во второ полувреме, или пак 2+ во второ. Но за мене најреален исход и тип е победа на Холандија.