Штутгарт – Хамбург: Елитен фудбал во втората Бундеслига

Штудгард - Хамбург

Втората германска лига денес ни носи елитен фудбал преку натпреварот кој може да биде и бундеслигашко дерби, Штутгарт – Хамбург. Натпреварот на Мерцедес-Бенц Арената привлекува огромно внимание. Со само бод меѓу овие две екипи во трката за второто место, ова е најголемиот натпревар за тимовите во сезоната досега.

Хамбург беше одличен против лидерот на табелата Арминија Билефелд во неделата, се додека мечот не дојде до последната третина. Тие ја погодија рамката на голот, не успеаја да постигнат гол од четири „големи шанси“ и едноставно не можеа да го претворат доминантниот приказ на теренот во нивна победа. На крај, тие мораа да се задоволат нерешено без голови.

Од друга страна, Штутгарт игра од лошо – полошо, а така беше и изминатиот викенд, бидејќи загубија со 3:2 од Холштајн Кил. Офанзивецот од средниот ред Даниел Дидави беше испратен во соблекувална пред крајот на првиот дел по црвениот картон и тој ќе биде суспендиран за овој меч. Штутгарт ги загуби двата натпревара од сезоната по паузата и во двата меча примија дури пет гола. Времето за новиот договор за тренерот Пелегрино Матарацо изгледа малку чудно. Сепак, гигантите од Југот обично можат да сметаат на нивната домашна форма. Тие имаат освоено шест од последните седум домашни натпревари, постигнувајќи барем по два гола во сите овие победи.

Со оглед на неодамнешните резултати на Штутгарт, примамливо е да се поддржи тимот на Хамбург кој го победи Штудгард со неверојатни 6:2 во првиот натпревар сезонава. Сепак, екипата на Дитер Хекинг има ужасени резултати на гостувањата, со само една победа од крајот на август.

Би требало да гледаме голови

Наместо игра на конечен тим, ќе одам на голови. Хамбург има постигнато најмалку по еден гол на десет од нивните последни 11 гостински натпревари, додека Штутгарт на шест од нивните осум последни меча на домашен терен дава по три гола, еднаш даде два гола и еднаш еден гол. Постои страв дека екипите ќе бидат претпазливи на овој меч поради тоа што влогот е голем и за едните и за другите, но јас очекувам голови и на двете страни.

Наш предлог:

Двете екипи да постигнат гол @ 1.61 во Bet365

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*