Вести

Србија и Америка се елиминирани: Кој е новиот фаворит за титула на светското во кошарка?

Како што и сами знаете, овој период е комплетно посветен на светското првенство во кошарка кое се одржува во Кина. Прв фаворит за титула пред почетокот беше селекцијата на Србија, а веднаш зад нив беше […]

Светско Првенство во кошарка
Светско првенство во кошарка – Кина 2019

СП во кошарка – Ден 4: Најава, анализа и предлог типови

Со натпреварите од четвртиот ден на Светското Првенство во кошарка кое се одржува во Кина, ќе се комплетира второто коло. На програмата се натпреварите од групите Е, Ф, Г и Х кои ќе ни донесат […]

Светско Првенство во кошарка
Светско првенство во кошарка – Кина 2019

СП во кошарка – Ден 2: Најава, анализа и предлог типови

За разлика од првиот ден кога немаше вистински дерби меч со исклучот на дуелот Нигерија – Русија, вториот ден од Светското Првенство во кошарка ни носи многу поинтересни натпревари. Канада – Австралија и пред се […]

Светско Првенство во кошарка
Светско првенство во кошарка – Кина 2019

СП во кошарка – Ден 1: Најава, анализа и предлог типови

Првиот ден на Светското кошаркарско првенство во Кина не ни носи голем дерби меч, но затоа има неколку интерсни дуели кои привлекуваат големо внимание. На програмата ќе бидат натпреварите од групите А, Б, Ц и […]

Група Х
Светско првенство во кошарка – Кина 2019

СП во кошарка – Група Х: Во групата на смрта Австралија, Литванија и Канада во борба за првото место

Конечно, време е да ја анализираме последната група на Светското првенство во кошарка, која ќе се игра во индустрискиот град Донгуан. Инаку, наречена „Група на смрта“, во групата Х се наоѓаат три селекции „моќници“: 6-рангирана […]

Група Г
Светско првенство во кошарка – Кина 2019

СП во кошарка – Група Г: Франција и Германија без конкуренција во групата

Натпреварите од Групата Г ќе се играат во модерната метропола Шенжен, која е дел од мегаполисот Делта на реката Перл и граничи со други големи урбани центри како Хонг Конг и Донгуан. Двете европски екипи […]

Бразил
Светско првенство во кошарка – Кина 2019

СП во кошарка – Група Ф: Грција сака медал, Бразил никогаш послаб

Вториот по големина град во источниот регион на Кина, Нанџинг ќе биде домаќин на групата Ф од Светското првенство во кошарка. Групата е исклучитлно интересна, фаворит е Грција, но останатите три селекции се речиси на […]

САД
Светско првенство во кошарка – Кина 2019

СП во кошарка – Група Е: САД неприкосновен, Турција и Јапонија по второто место

Во Шангај се играат натпреварите од групата Е на Светското првенство во кошарка. Во оваа група се наоѓа главниот фаворит за трофејот САД. Но во оваа група има уште две селекции кои веруваат во пласман […]

Група Д
Светско првенство во кошарка – Кина 2019

СП во кошарка – Група Д: Ќе се најде ли некој кој ќе ја сопре Србија!?

Во градот Фошан лоциран во централната провинција Гуангдонг ќе се играат натпреварите од Група Д на Светското првенство во кошарка. Во оваа група јасен фаворит е највисокиот тим на ова СП, Србија, како и Италија, […]

Шпанија
Светско првенство во кошарка – Кина 2019

СП во кошарка – Група Ц: Шпанија лесно ќе се прошета до четвртфиналето

На ред за анализирање на Светското првенство во кошарка е Групата Ц. Гуангжу, еден од трите најголеми градови во Кина и главен град на провинцијата Гуангдонг, ќе биде домаќин на оваа група каде еден поранешен […]