Куп на Африкански Нации: Мароко – Брег на С.К., битка за првата позиција во групата Д

Morocco vs Ivory Coast

Дербито на денот во петок во Купот на Африкански Нации се игра во Каиро каде ќе се сретнат Мароко – Брег на Слонова Коска. Двете селекции имаат стартни победи и ова за нив е натпревар од голема важност, бидејќи победникот ќе обезбеди пласман во следната рунда. Но ова е и натпревар помеѓу две селекции кои потајно веруваат во освојување на трофејот.

Традицијата на страна на Мароко, формата на страна на БСК

Мароко и Брегот на Слоновата Коска славеа победи од по 1:0 во своите први натпревари. Сега се свесни дека ќе треба значително да се подобрат за да одат далеку на овој турнир. Пред почетокот на турнирот овие две селекции не беа во Топ 3 фаворитите за трофејот, но се многу блиску до нив. Во двете селекции играат фудбалски имиња од најдобрите фудбалски лиги во Европа и не треба да биде изненадување доколку стигнат до титулата. Интересно, двете селекции беа во иста квалификациска група за пласман на СП во Русија. Тогаш Мароко славеше на гости со 0:2, а дома беше 0:0. Во меѓувреме тие одиграа и меч од групната фаза во Купот на Африкански Нации во 2017 година, па и тогаш Мароко славеше со 1:0. Сепак, тоа не мора да значи ништо, особено ако се знае дека Мароко дојде во Египет со три порази во низа во подготовките. Брегот на Слонова Коска пак дојде со две победи и пораз, што значи дека е во подобра форма.

Ренард најголема предност на Мароко

Селекторот на Мароко, Ерве Ренард, двапати го освои овој турнир и ќе ужива во соочувањето со Брегот на Слоновата Коска, откако токму со нив дојде до титулата во 2015 година. Според него, во Мароко има поголем талент и подобри фудбалери од селекцијата со која тој дојде до трофејот. Но тоа ќе мора да се покаже на терен. Ренард е најголемата предност на Мароко. Тој одлично ги познава фудбалерите на противникот, а некои од нив дебитираа во селекцијата токму под негово водство. Тоа значи дека ќе може да создаде против игра бидејќи ги знае и добрите и лошите страни на Брег на Слонова Коска.

Мароко има тим за да стигне далеку на првенството

Мароко ја победи Намибија благодарејќи на автоголот во 90-та минута. Тие го диктираа темпото, беа супериорни, имаа и многу шанси но не постигнаа гол. Ако се знае дека Намибија е една од послабите селекции на шампионатот, тогаш е јасно дека Мароко се наоѓа во слаба форма. Сепак тие во тимот имаат фудбалери кои можат да блеснат во секој момент. Особено силна страна им е офанзивата каде диригент е Зијах кој сезонава постигна 16 голови во Ајакс. Младиот Ел Несри од Леганес пак го предводи нападот. Тука се и прекалените Амрабат и Боусафа. Боуфан имаше одлична сезона во Селта, а тој одмараше на минатиот меч и ќе биде свеж. Во одбраната главен е Бенатиа. Покрај него се Дирар од Фенербахче, Хакими од Дортмунд и Саис од Вулверхемптон. Затоа јасно е зошто велиме дека оваа екипа е кадарна да стигне далеку на првенството.

БСК конечно изгледа тактички спремно

Брег на Слонова Коска имаше потешка задача на отварањето, но победи над Јужна Африка со 1:0. Тие одиграа одлично во двата правци. Не се залетуваа премногу, беа смирени и заштедија голем дел од силата. На одредени моменти им ја препуштаа играта на противниците, но свесно, што значи дека селекторот Камара добро тактички ги спремил фудбалерите. Имаа само два шута кон својот гол, со што се докажа дека во средината и одбраната имаат неверојатна цврстина.

Фудбалските експерти не веруваа во оваа селекција поради бековите, но нивниот квалитет го надополнуваат двајца фудбалери кои имаат деструктивни улоги во средината и тоа Кеси и Дие. Освен тоа имаат поголем потенцијал кај страничните бекови каде се Ауриер и Траоре. Жан-Мајкл Сери се наоѓа во одлична форма, додека Николас Пепе сезонава за Лил на 38 натпревари, постигна 22 гола и го сврте вниманието на најдобрите екипи во Европа. Вилфред Заха, Вилфред Бони и Кодџа во нападот се само потврда за огромниот квалитет во екипата. Затоа, она што важеше за Мароко, важи и за оваа селекција и тие може да стигнат далеку на турнирот.

Наш предлог:

Прво полувреме да заврши нерешено @ 1.90 во 1хBet

Победа на Мароко или нерешено @ 1.51 во 1хBet

За похрабрите:

Двете екипи да постигнат гол @ 2.20 во 1хBet

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*