Дерби на денот: Бразил – Боливија, домаќинот сака со висока победа да стартува на Копа Америка

Brazil vs Bolivia

По 30 години Бразил повторно е домаќин на Копа Америка и ќе има честа да го отвори шампионатот. Доцна во ноќта помеѓу петок и сабота на Естадиу Мурумби во Сао Паолу ќе играат Бразил и Боливија. Домаќинот е голем фаворит и најавува старт од соништата за подигање на и така зовриената атмосфера во Јужна Америка, особено во Бразил.

Бразил прв фаворит на Копа Америка

Има неколку работи што Бразил ги прави подобро од било која друга земја. Плажи, самба, корупција … а јас на ова би ја додал и Копа Америка на листата. Бразил победи во секоја од четирите домаќинства на Копа Америка, што значи дека очекувањата се разбирливо високи и овој пат.

По 30 години, Бразил одново (петти пат вкупно) ќе биде домаќин на фудбалското првенство на Јужна Америка. Во 1989 година шампионатот се играше во земјата на петкратниот светски првак и тогаш Бразил ја освои четвртата титула, до тој момент сите дома. Но од тогаш, Бразил освои уште четири трофеи (на првенствата што се играа во Боливија, Парагвај, Перу и во Венецуела). И сега нормално е тоа што Бразил е прв фаворит на турнирот, а имаат противник по мерка за со победа да го стартуваат патот кон титулата.

Бразил е фаворит, но Тите си има свои проблеми

Сепак, додека одлуката за одржување на Тите на чело на селекцијата по Светското првенство обезбеди редок период на стабилност, не е се така совршено како што изгледа. Повредата на Нејмар го лиши Бразил од нивниот најдобар играч, а настапите во текот на минатата година беа во голема мера  и благо речено просечни. Периодот на меден месец на Тите е завршен, а неговата работа може дури да биде под закана ако работите не одат како што се очекува ова лето.

Во отсуството на Нејмар, нападот ќе се претвори во трио од Премиер Лигата. Најмалку двајца од овие тројца – Габриел Хесус, Ричарлисон и Роберто Фирмино ќе бидат стартери, а во некои натпревари може ќе стартуваат и тројцата. Со креативна поддршка од Филип Кутињо, кој ќе се обиде да ги остави зад себе неговите проблеми во клубот навалната линија сепак е безбедна. Даниел Алвес, кој го пропушти СП во Русија во 2018 година поради повреда, се врати во тимот, а неговото искуство само ќе ја засили одбраната.

Боливија без ниту една ѕвезда

Првите противници на Бразил се по нивна мерка. Боливија е со низок квалитет и веројатно единствената селекција во Јужна Америка без ѕвезда во тимот. Тие имаат негативен рекорд на Копа Америка – седум пати испаѓа во првиот круг во осум изданија на шампионатот. Не ги гледајте нивните резултати минатата година. Имаат навистина импресивни резултати, но само на домашен терен каде можат да слават и против најдобрите. Тоа не значи ништо во секој случај. Тие слават дома единствено поради надморската височина во Ла Паз и поради ништо друго.

Во името на Марсело Морено, “Ла Верде” има барем еден напаѓач кој ќе ги плаши противниците. Тој му помогна на Крузеиро за освојување на титулата во 2014 година, играше во Европа, а сега е одличен во Кина. Но, на останатите позиции тимот е тенок, што значи дека многу работи ќе зависат од способноста на тренерот Едуардо Вилегас да ја организира својата одбрана.

Коефициентот за Бразил премал

Коефициентот за победа на Бразил е околу 1.10, што веројатно можевме да очекуваме со оглед на тоа што имаат домашна предност и многу подобар тим. Бразил победи на 29 од 36 натпревари под водство на Тите и најверојатно ќе додаде уште една победа тука.

Сепак, може да биде потешко за Бразил од очекувањата. Боливија на последниот меч против Бразил одигра 0:0, но на домашен терен во високиот Ла Паз. Од друга страна пак, Бразил во припремите славеше со неверојатни 7:0 над Хондурас, но нивните противници одиграа голем дел од мечот со 10 фудбалери.

Најдобар тип можеби е победа на Бразил со азиски хендикеп, или победа на Бразил без да прими гол.

Наш предлог:

АХ -2.5 – Победа на Бразил @ 1.73 во 1хBet

Габриел Хесус да постигне гол @ 1.51 во 1хBet

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*