Стартува Чемпионшип – Ќе следиме голема битка за промоција во англиската елита

Во сабота стартува новата сезона во англиската Чемпионшип. Очекувањата се големи за многу екипи, особено кај оние кои испаднаа од Премиер Лигата минатата сезона. Сепак, секогаш во оваа лига има по некое изненадување, а такво нешто можеме да очекуваме и оваа сезона.

Ватфорд

Ватфорд разбирливо ги презема почестите на врвот кај букмејкерите за кого коефициентот за освојување на првото место е 7.00. Екипата промени тројца менаџери минатата сезона, но се одлучија за промена на пристапот оваа сезона со пристигнувањето на Роб Едвардс на жешкото столче. Ако на освојувачот на титулата во Лига 2 му се даде потребното време и поддршка, Хорнетс имаат сериозен потенцијал за големи резултати.

Гигантите од Хертфордшир можат да се пофалат со застрашувачка низа на искусни опции од втор ред со огромни способности. Ватфорд го засили својот тим со неколку привлечни напаѓачки аквизиции и нема докази кои сугерираат дека претседателот Џино Поцо е разочаран од минатата сезона. Напротив, тој сака брзо враќање во елитата.

Норвич

Норвич има талентиран и стабилен состав кој е докажан и е способен да ја освои посакуваната шампионска круна.

Се чини дека постои претпоставка дека Норвич ќе биде сигурен патник во Премиер лигата. Сепак, Шампионатот е непростливо бојно поле и се е можно. Добро е тоа што Норвич и покрај испаѓањето од елитата, го зачува костурот на тимот. Во најмала рака не се видно ослабени и сега тие имаат на некој начин премиерлигашки фудбалери.

Коефициентот за освојување на првото место на Норвич е 7.50, што значи дека и букмејкерите веруваат во оваа екипа.

Барнли

Коефициентот за победа на Барнли е 8.00 и тие се третиот фаворит сезонава. Барнли се врати на ова ниво за прв пат по седум сезони и Кларетс направија доволно промени за да се сметаат едни од фаворитите сезонава. Клучните одбранбени бекови си заминаа летото, а новиот шеф Винсент Компани има задача да го промени стилот на игра.

Компани се очекува да наметне технички стил на игра, ќе ја намали просечната возраст на тимот, а сето тоа додека се обидува да обезбеди итно враќање во Премиер лигата.

Прашањето е следно: Како ќе се прилагодат играчите на различен стил и колку ќе бидат мотивирани? Тоа би можело да ја направи сета разлика.

Следни фаворити според букмејкерите се Мидлзборо 9.00, Вест Бромвич 10.00, Шефилд Јунајтед 12.00, Милвол 17.00

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*