Лајпциг – Баерн Минхен: Баерн со победа станува шампион, Дортмунд навива за Лајпциг

Арјен Робен

Баерн Минхен со победа ќе ја прослави титулата во Бундеслигата. Дортмунд се надева на негов кикс и се надева на чесна игра од страна на Лајпциг, кој реално мирно го чека крајот на сезоната откако ја оствари својата цел. Но против Баерн Минхен секој тим лесно наоѓа мотивацијха, па ние не се сомневаме во мотивите на Лајпциг.

Баерн со победа ќе прослави нова титула, Дормтунд се надева на негов кикс

Фановите на Дортмунд викендов колку што ќе навиваат за својот тим, толку ќе навиваат и за Лајпциг. Дортмунд игра против Дизелдорв и очекува победа, но таа победа ќе биде залудна доколку Баерн слави на гости кај Лајпциг. Разликата помеѓу Баерн Минхен и Борусија Дортмунд е 4 бода и таа разлика ќе биде недостижна ако Баерн освои три бода.

Сепак, Лајпциг се залага за се што е против Милионерите. Навивачите на Лајпциг не се сакаат премногу со оние на Дортмунд, па тие повеќе би сакале шампион да стане Баерн Минхен. Тоа и не мора да значи ништо, бидејќи ова е сепак дерби дуел. Но од друга страна Лајпциг секако ќе заврши на третото место на табелата во Бундеслигата без разлика на резултатите до крајот, а тоа ги плаши навивачите на Дортмунд. Лајпциг и Баерн Минхен се најдобри германски екипи ако се земат во предвид резултатите во 2019 година. Овој меч ќе биде како генерална проба за финалето во Купот на Германија.

Лајциг е одличен во 2019 година

Домаќинот веќе одамна го обезбеди пласманот во фудбалската Лига на шампионите следната сезона. Тимот е извонреден и е непоразен во 17 натпревари во сите натпреварувања оваа календарска година. Одбраната е најдобра во Бундеслигата во тој временски период. Сепак, биковите немаат натпревар без примен гол речиси еден месец, односно примија голови на последните 4 натпревари. Особено загрижувачки е последниот меч против Мајнц кој заврши со 3:3. Сега се поставува прашањето зошто Лајпциг, односно неговата одбрана падна во формата толку многу. Ако одиграат како против Мајнц, ќе биде тешко да ја зачуваат својата мрежа недопрена.

Крај на една ера во Баерн Минхен

Ова е крајот на една ера во Минхен со Арјен Робен и Франк Рибери, кои се подготвуваат за последните три натпревари во Баерн Минхен. Двајцата се надеваат дека ќе излезатодиграат на високо ниво, доволлно за уште два трофеи во витрините на тимот од Минхен. Нико Ковач со сигурност ќе им даде шанса на овој меч иако не се знае дали некој од нив ќе стартува на местото на Коман или Гнабри кои се сметаа за нивни достоинствени замени. Ковач веројатно ќе стартува со помладите, но Рибери влезе на местото на Гнабри минатото коло и веднаш постигна гол. Поради тоа, нема да биде изненадување ако ветераните стартуваат заедно со Левандовски во навалниот ред на овој меч.

Наш предлог:

Нерешено или победа на Лајпциг @ 2.27 во 1хBet

Двете екипи да постигнат гол @ 1.49 во 1хBet

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*