Премиер Лига 14-то коло: Најава, анализа и предлог типови

Премиер Лига

Во англиската Премиер Лига викендов на програмата се натпреварите од 14-то коло. Не очекуваат неколку интересни средби, особено во недела кога ќе се одиграат две големи гратски дербија.

Кардиф – Вулверхемптон – Х2 @ 1.34 во 1хBet

Не се знае кој тим е полош во последно време. Тоа веројатно е Вулфс кој по одличниот старт на сезоната влезе во катастрофална серија и на последните 5 меча има 4 порази и едно реми. Кардиф пак токму во последните 5 меча ги забележа двете победи сезонава кои се единствени за тимот досега. Предност има гостинот бидејќи има поквалитетен тим и ние мислиме дека е време за позитивен резултат.

Кристал Палас – Барнли – 1 @ 1.64 во Coinbet24

Очекуваме победа на домаќинот. Двете екипи имаат по ист број на бодови досега, по 9. Освен тоа двете екипи имаат само две победи, по три ремија и по 8 порази. Сепак во вакви дуели предноста на домашен терен може да се покаже како клучна, особено што Кристал Палас собра мотиви по ремито со Манчестер Јунајтед на гости минатото коло.

Лестер – Ватфорд – ГГ @ 1.80 во Coinbet24

Ова е дуел на две многу слични екипи. Впрочем, тие се тука некаде на табелата со тоа што Ватфорд има два бода предност во однос на Лестер. Но таа предност се должи пред се на одличниот старт на сезоната. Сега Ватфорд по лошата серија врза две победи по ред и најавува трета, но против себе го имаат Лестер кој знае да игра најдобро токму на вакви натпревари.

Манчестер Сити – Бурнемут – 1-1 @ 1.40 во 1хBet

Сити имаше тежок натпревар во Лигата на Шампиони во вторникот играјќи 2:2 против Лион во Франција. Освен тоа имаат и неколку повредени првотимци. Но и покрај тоа се апсолутни фаворити за победа на овој меч. Бурнемут е повеќе од одличен сезонава и се наоѓа на 8-то место, со тоа што пред неколку кола беше уште подобро пласиран. Сега врза три порази по ред и падна неколку позиции, но им се заканува уште еден пораз во низа.

Њукасл – Вест Хем – ГГ @ 1.90 во 1хBet

Откако Њукасл долго врем ебеше на дното на табелата и веќе аналитичарите почнаа да го отпишуваат сезонава, тимот ги демантираше сите. Прво забележа реми против Саутемптон па потоа нареди три победи и се искачи на 13-то место на табелата. Ист број на бодови на табелата има и Вест Хем, со тоа што нивната форма е многу променлива и тешко е да се обложите на нивни натпревари. Сепак, ако судиме според традицијата треба да гледаме ефикасен меч.

Саутемптон – Манчестер Јунајтед – 2 @ 1.95 во Coinbet24

Тешко е да се игра против или за Јунајтед сезонава. Тимот е толку непредвидлив што може да изгуби од секого, но може и да победи против секого. Едвај славеа над Јанг Бојс во вторникот во Лигата на Шампиони, но обезбедија пласман во следната фаза. Тоа може да се покаже како голем мотив за продолжување на сезоната, а и време е Мурињо да извади нешто од својот ракав откако ги преживеа сите притисоци на нозе. Саутемптон ќе се бори за опстанок и бодовите треба да ги бара против други екипи.

Челзи – Фулам – Х-1 @ 4.30 во Coinbet24

Челзи ќе слави победа на овој меч, но многу потешко од очекувањата. По поразот од Тотенхем минатото коло, Сари нема да дозволи уште еден пораз во низа. Ќе се обиде да го реши прашањето на победникот во првото полувреме, иако знае дека против себе ќе има мотивиран тим. Клаудио Раниери одлично го познава Сари и по воведната негова победа на кормилото на Фулам ќе му направи проблеми на својот колега на спротивната страна, но дали ќе има сила за изненадување ?

Арсенал – Тотенхем – ГГ @ 1.47 о 1хBet

Дојдовме до првото дерби на денот и едно од двете дербија на колото во Премиер Лигата. Ова е едно од најголемите гратски дербија во Англија и дуел кој секогаш привлекува огромно внимание на островот, но и пошироко. Ретко кога во ова дерби слави гостинот, па затоа прендоста е на страната на Арсенал. Но Тотенхем се наоѓа во одлична форма, а во минатото коло во второто лондонско дерби славеше над Челзи со 3:1. Можеби многу брзо доаѓа второто гратско дерби, но тоа може да биде и во нивна полза. Дуел кој не смее да се пропушти и дуел во кој очекуваме ефикасност на двете страни.

Ливерпул – Евертон – 1 @ 1.40 во 1хBet

Второто гратско дерби, кое е за многумина многу поголемо од она во Лондон е дербито за Ливерпул, каде истоимената екипа ќе го пречека Евертон. Традицијата и историјата помеѓу овие две екипи е на широко позната. Ќе следиме вистинска војна на теренот за секој дуел. Ливерпул се разбира е голем фаворит, но Евертон полека но сигурно се искачува на табелата и одличните потези во летниот трансфер период носат резултат. Можен проблем за Ливерпул е заморот по тешкиот меч против ПСЖ во Франција во средата, но на вакви дуели тоа е во втор план. Сепак, Евертон последната победа во меѓусебните дуели ја забележа пред речиси 9 години и таа негативна серија се очекува да биде продолжена.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*