Вердер – Борусија Дортмунд: Последна шанса за милионерите да останат во трка за титулата

Вердер - Дортмунд

Само победа е во мислите на Борусија Дортмунд пред натпреварот со Вердер на гости. Но и домаќинот мора да слави, доколку сака да ги задржи шансите за пласман во Лигата на Европа. Влогот е голем, двете екипи сакаат три бода, а тоа е гаранција дека ќе следиме еден одличен натпревар.

Дали младиот тим на Дортмунд е кадарен за титула

Поразот на Борусија Дортмунд од Шалке со 2:4 на Сигнал Идуна Парк минатиот викенд според многумина е најдобар доказ дека овој млад тим не е доволно зрел за да се справи со притисокот што го носи борбата за титулата. Освен тоа Лусиен Фавр призна дека Баерн Минхен има поголеми шанси за титулата, иако лидерите на лигата подоцна ги поделија бодовите со Нирнберг. Со тоа реми на Баерн Минхен, повторно се разгореа страстите во Дортмунд. Сега ремито ги остави милионерите само на два бода негатива и со повторно големи шанси за титулата.

Фавр тактизира и на терен и надвор од него

Јазот е се уште само два бода, а можеби Фавр со изјавата дека сепак Баерн Минхен е поквалитетен само го префрла товарот на нивна страна. Очекувањата тој сака да бидат подалеку од неговиот тим, со надеж дека ќе се претстават подобро во моментот кога сите ќе ја изгубат вербата во нив. Впрочем, тоа Дортмунд го прави одлично во последните години и неколкупати во тие моменти играат најдобро. Освен тоа, Фавр важи за неверојатен тактичар и тоа не само на теренот, тој секогаш тактизира и со зборови. Знае да го погоди вистинскиот момент за да ја подигне својата екипа, а во исто време да го релаксира опушти противникот до степен што единствено ќе одговара на неговата екипа.

Алтернативно, тоа би можело да биде само реална и искрена проценка за тоа каде се наоѓа Дортмунд. Тие освоија само двa од последните шест натпревари во Бундеслигата, а нивните резутати во 2019 година се само петти најдобри во Германија.

Дортмунд си има свои проблеми

Дефанзивата во нивната игра не е доволно добра, иако делумно поради листата на повредени фудбалери за време на пролетта. Освојувањето на титулата во една таква ситуација е секогаш тешка.

Во сабота, Дортмунд оди на гости кај Вердер Бремен со намера да покаже дека сезоната не е завршена се додека официјално не заврши. Но и тие се свесни дека со било каков кикс, Баерн Минхен ќе биде веќе недопирлив. Влогот е голем, а тоа значи дека Фавр сигурно спрема некое изненадување за својот противник, а во исто време значи дека Дортмунд ќе нападне. Проблемот е што Марко Ројс е суспендиран откако доби црвен картон на Ревиер дербито.

Вердер сака победа и пласман во Лигата на Европа

Но проблем за Дортмунд, е и тоа што Вердер е солидна екипа. Екипата на Флоријан Кохфелд е без пораз на осум лигашки натпревари по ред на стадионот Везер и го исфрли Дортмунд од купот во февруари. Тие треба да победат за да ги задржат своите соништа за пласман во Лигата на Европа. Проблемот е што имаат тежок распоред до крајот и натпревари со Хофенхајм и Лајпциг. Од таа гледна точка, колку што голем е влогот за Дортмунд, исто толку голем е влогот и за Вердер. Тоа пак е само уште една потврда дека ќе следиме крајно интересен и офанзивен меч од двете страни.

Наш предлог:

Двете екипи да постигнат гол @ 1.45 во 1хBet

Да паднат Над 2.5 гола @ 1.48 во 1хBet

Прво полувреме да заврши нерешено @ 1.90 во 1хBet

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*