Баерн Минхен – Борусија Дортмунд: Најважен меѓусебен судир после финалето во ЛШ од 2013 година

Баерн - Дортмунд

Во секоја суперхеројска приказна, во секоја голема фудбалска дерби пресмтка треба да се има непријател, а Баерн Минхен и Борусија Дортмунд се и тоа какви непријатели во послените неколку години.

Баерн ги разочарува своите навивачи

Сепак, непријателот треба да те доведе до ситуација да го дадеш својот максимум, на некој начин народски кажано – да изгинеш на терен. Епа, баш во последниве години, Баерн Минхен едноставно не го има тој моќен непријател за да може да го извлече најдоброто од себе. Тоа од друга страна негативно влијае и на нивните амбиции во Лигата на шампионите.

Искрено, никој не очекуваше дека некој ќе го сопре Баерн Минхен оваа сезона на патот кон седмата последователна титула во лигата. Сепак транзицијата која ја доживеа тимот под водство на новиот тренер Нико Ковач си го зема својот данок. Хрватот се сметаше за сигурен избор за предводник на баварскиот гигант, особено по импресивните реултати со Ајнтрахт Франкфурт. Но сега на него гледаат со скепса околу прашањето дали на вистински начин ќе го замени Џуп Хајнкес. Ковач се очекуваше да има огромно внимание врз екипата во позитивна смисла. Реалноста сепак е поразително поинаква.

Дортмунд одлично тргна, но застана

Борусија Дортмунд, која требаше да доживее темелна обнова и уште поголема транзиција од онаа на Баерн, од друга страна тргна одлично сезонава. Лусиен Фавр на кормилото веднаш повлече одлични потези, а тоа резултираше со добри резултати. Капитенот Марко Ројс имаше неверојатни игри. Тука е и страшниот тинејџер Санчо, шпанскиот напаѓач Пако Алкасер. Марио Гетце многу мотивирано се врати по повредата и моќната оска во средината на Витсел и Делани.

Најважен меѓусебен дуел од финалето во ЛШ

Додека играчите на БВБ честопати ја наведуваат тактичката супериорност на Фавр, високите играчи на Баерн се надеваат дека токму цврстината на нивната одбрана ќе биде пресудна. Баерн имаше блед старт, но Дортмунд беше одличен на стартот и си направи комотна предност. Кога Баерн се најде пред БВБ минатиот месец, се чинеше дека сезоната е завршена. Сепак, драматичната победа минатиот викенд над Волфсбург (трета последнователна победа обезбедена со гол во 84-та минута или подоцна) му даде на Дортмунд предност од два бода. Тоа се случи откако Баерн одигра само нерешено, 1:1 во Фрајбург.

Сега, слободно овој може да го наречеме најважниот судир меѓу овие стари непријатели после финалето на Лигата на шампионите во 2013 година. И двете екипи испаднаа од Лигата на Шампиони, па тоа е уште еден мотив плус за трофеј во Бундеслигата.

Ковач е несигурен на тренерската позиција

Доколку дојдат до титулата, тогаш Ковач ќе биде сигурен. Но уште по овој меч, Ковач може да се најде во искушение па затоа ќе се обиде да избегне пораз по секоја цена. Сега тој е принуден да нападне, а тоа ќе го воодушеви најдобриот стрелец на тимот Роберт Левандовски. Тој се чувствуваше изолиран во двата натпревари во Лигата на шампионите против Ливерпул. Баерн ги освоија последните седум домашни натпревари од Бундеслигата, а славеа на 13 од последните 15 натпревари.

Дортмунд верува во традицијата

Дортмунд се една неверојатно талентирана група на играчи, но нивната одбрана е загрижувачка. На последните 12 натпревари во сите натпреварувања имаат само два меча без примен гол. Исто така на последните 11 натпревари во сите конкуренции имаат само 4 победи. Дополнителен притисок е неиграњето на Хакими, како и повредите на Алкасер, Пулишиќ, Филип, за кој неизвесен е настапот на овој меч. Сепак, Баерн во Дортмунд последен пат во Бундеслигата славел во 2015 година, па домаќините се надеваат дека ќе останат непоразени и овој пат.

Наш предлог:

Да паднат Над 2.5 гола @ 1.41 во 1хBet

Двете екипи да постигнат гол @ 1.53 во 1хBet

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*