Лацио – Наполи: Инзаги и Гатузо оој меч да биде пресвртница на сезоната за своите екипи

Лацио - Наполи

Лацио е домаќин на Наполи во најинтересниот дуел од неделната програма во италијанстата Серија А. Двете екипи не се задоволни од досегашниот тек на сезоната и во овој меч гледаат шанса за пресврт и старт на позитивна серија.

Најлош старт на Лацио во последните пет сезони

Лацио ќе се обиде да го избегне својот најлош старт во една сезона во Серија А во последните пет години, откако се најде на деветтото место на табелата по ремито без голови со Беневенто во текот на неделата.

Лацио, од друга страна беше добар во Европа и успеа да обезбеди пласман во елиминациските натпревари од Лигата на Шампионите, за прв пат по 20 години.

Сепак, нивната домашна форма е очајна, веројатно како директна последица на нивните европски натпревари.

Тимот на Симоне Инзаги исто така страдаше од неколку повреди на свои важни играчи, суштински принудувајќи се на многу мали ротации, со што заморот си го направи своето во еден вака густ распоред оваа сезона.

Заморот сигурно беше фактор во последно време, па од таму е само едната победа на последните шест меча во сите натпреварувања на екипата, а тоа кулминираше со ремито против Беневенто, каде се виде дека Лацио нема сила во завршниот дел од мечот да притисне и да дојде до победа.

Нивниот менаџер, наводно, се состанал со претседателот на клубот Клаудио Лотито за да разговара за неговата иднина во клубот во текот на неделата, по најлошиот почеток на Серија А во целата ера на Инзаги, а потоа ги собрал своите фудбалери на мотивационен состанок пред овој можеби клучен меч за нив.

Напаѓач кој влева страв во секоја одбрана – Имобиле, постигна гол на секој од неговите последни четири првенствени натпревари против Наполи и ќе биде решен да ја продолжи серијата, бидејќи неговиот тим се обидува да се врати во колосек пред зимската пауза.

Свежината е на страната на Наполи

Џенаро Гатузо и Наполи се петти на табелата и исто како и Лацио, ниту тие не се задоволни од својата позиција. Наполи успеа на лесен начин да ја помине групата во Лигата на Европа и за разлика од Инзаги, Гатузо има поширок состав и може полесно да ротира, иако е го правеше тоа толку често.

Исклучувајќи ја победата над Рома со резултат 4:0 постигната под емоции како резултат на прераната смрт на идолот на клубот Диего Марадона, Наполи загуби од другите директни ривали – Милан и Интер, па дури тока ќе го вметнам и Сасуоло кој има ист број на бодови како и тимот од Неапол.

Тој пораз против Нероазурите во средината на оваа недела беше далеку од заслужен, бидејќи Наполи имаше одлични шанси за водство пред Ромелу Лукаку да го постигне победничкиот гол за Интер од белата точка.

Да бидат работите уште полоши, капитенот Лоренцо Инсиње беше исклучен поради протестите по досудувањето на пеналот, а потоа му беше изречена суспензија од еден натпревар од страна на Дисциплинската комисија во Серија А и ќе го пропушти овој меч.

Но тие не загубија два последователни првенствени натпревари речиси една година, па затоа ќе направат се за да ја продолжат таа серија.

Наш предлог:

Двете екипи да постигнат гол @ 1.77 во 10Bet

Прво полувреме да заврши нерешено @ 2.15 во 10Bet

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*