Дерби на денот: Манчестер Сити – Ливерпул, тактичка анализа и предлог тип

Манчестер Сити - Ливерпул

Ова е несомнено најголемото дерби сезонава во Премиер Лигата и тешко е да се замисли дека ќе има поинтересен меч до крајот на сезоната. Манчестер Сити и Ливерпул се главни фаворити за титулата, а победа за гостинската екипа ќе ги однесе десет поени подалеку од Сити.

Со оглед на малата бројка на поени што ги имаат другите екипи, ќе биде речиси невозможно да се стигне Ливерпул во една таква ситуација.

Од оваа гледна точка интересно е та што и двајцата менаџери имаат голема дилема за првите 11 на овој меч.

Левата бековска позиција кај Сити е грижата на Пеп

Главната грижа на Пеп Гвардиола е левиот бек. Бенџамин Менди е сеуште повреден, Фабијан Делф е суспендиран, а Олександр Зинченко имаше тежок натпревар против Саутемптон. Гвардиола може да продолжи со Зинченко, но има и други решенија. Данило може да се префрли на спротивната страна и да игра како лев бек. И Лапорте може да се префрли и да игра таму, како што тоа го направи против Ливерпул минатата сезона. Руга варијанта е Пеп да игра со трјца во дбраната, н та е пмалку верјатн.

Винсент Компани играше во последниот натпревар за Сити, но неговиот недостиг на мобилност би бил сериозен прблем на вј меч. Николас Отаменди пак би можел да се врати во првиот тим ако Лапорте стартува как лев бек. Кајл Вокер не уживаше сезнава в свите игри, но н верјатно ќе стартува на десната беквска позиција, а Џон Стоус е сигурен стартер во одбраната по кратко време поинат во средниот ред.

Де Брујн најверојатно нема игра

Враќањето на Фернандино секако го направи Сити побезбеден в средината, но Гвардиола сега најверојатно ќе остане без Кевин Де Брујн кој претрпе уште една повреда.  Бернардо Силва се покажа многу оваа сезона, па веројатно ќе стартува на овој меч.

Гвардиола најверојатно ќе се врати на првите тројца во нападот кои играа во првото тримесечје, со тоа што Лерој Сане и Раим Стерлинг ќе играат странично, а Серхио Агуеро ќе има поголема слобода и ќе се обиде да ја шири играта што повеќе.

Ријад Марез во последниве неколку недели не игра добро, па затоа веруваме дека Пеп нема да го вметне во првиот тим.

Ливерпул се враќа на 4-3-3 !?

Големата одлука или големото прашање за Јирген Клоп е формациската поставеност. Минатата сезона тој играше 4-3-3, оваа сезона тој се сврте кон 4-2-3-1, воведувајќи го Џердан Шаќири во четворицата напаѓачи. Сепак, Шаќири беше импресивен во последниве неколку недели особено против Манчестер Јунајтед и Арсенал.

Но, Сити е сосема друга екипа. Клоп ќе се плаши да одигра со четворица офанзивни фудбалери против Сити, знаејќи го квалитетот на средниот ред на Пеп.

Се чини логично дека тој ќе се врати на 4-3-3, со Наби Кеита или Џордан Хендерсон, заедно со Фабињо и Вилнајдум, бидејќи Џејмс Милнер, се очекува да го пропушти мечот поради повреда. Ова е зоната каде што Сити може да предизвика сериозни проблеми. Реално, фудбалерите на Клоп немаат технички квалитети како оние на Сити, барем во средниот ред.

Малата компликација е тоа што присуството на Кеита не мора да значи формација 4-3-3. Тој, на пример играше лево против Јунајтед и одигра удобно во таа улога, а тоа значи дека Ливерпул е тактички непредвидлив.

Клоп го знае проблемот на Пеп

Во корист на 4-3-3 е тоа што Мохамед Салах би можел да игра пошироко и тоа против зоната на слабост на Сити. Без разлика дали станува збор за Зинченко, Данило или Лапорта, Клоп е сигурен дека Салах ја поседува брзината и интелигенцијата за да предизвика сериозни проблемина таа позиција. Тоа е уште една потврда дека Клоп ќе игра 4-3-3. Роберто Фирмино имаше хет-трик против Арсенал, додека движењето на Садио Мане беше одлично.

Одбраната на Ливерпул со Трент Александар-Арнолд, Дејан Лорен, Виргил ван Дијк и Ендрју Робертсон е одлична во последниве неколку недели, додека Алисон импресионира со неговата дистрибуција.

Очекуваме многу голови

Непобедливите игри во Манчестер Сити минатата сезона завршија кога тие отпатуваа на Енфилд и загубија во возбудлива средба со 4:3. Овојпат ситуацијата е спротивна но тие сега имаат многу поголем притисок за разлика од минатата сезона. Сакаат да ја намалат бодовната разлика на табелата и се свесни дека се освен победа ќе биде погубно за нив.

Последниот меч меѓу двете екипи заврши 0:0 на Енфилд во месец октомври, кога Ријад Марез ја пропушти идеалната шанса за победа на крајот од мечот.

Традиционално, овој натпревар нуди многу голови. Вкупно 29 голови паднаа на последните осум натпревари на овие две екипи. Двата тима постигнаа голови на пет од тие седум меча, а само на еден имаше помалку од три гола. Сега имам чувство дека Ливерпул ќе игра поконзервативно, бидејќи не мораат да победат, но откако го растурија Арсенал за време на викендот не можеме да бидеме сигурни во тоа.

Наш предлог:

Двете екипи да постигнат гол @ 1.57 во 1хBet

Да паднат Над 2.3 гола @ 1.65 во 1хBet

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*