Алавес – Атлетико Мадрид: Ќе ја освои ли Симеоне тврдината на Алавес!?

Алавес - Атлетико Мадрид

Атлетико Мадрид во вторник вечер гостува кај Алавес кој полека но сигурно станува речиси непобедлив тим на домашен терен. Тимот на Симеоне нема пораз на девет меча по ред, а само еднаш загуби сезонава, но Алавес пак само поради домашните натпревари се наоѓа нешто повисоко од опасната зона.

Атлетико без примен гол на седум од последните девет меча

Веќе сме навикнати да слеиме позитивни резултати на Атлетико Мадрид. Септември беше одличен месец за Симеоне, а обрите резултати продолжија и во Октомври. Тимот сега се наоѓа во серија од 9 натпревари без пораз, оној неочекуван пораз од Сосиедат кој впрочем е единствен за тимот сезонава во сите натпреварувања. Од тогаш Атлетико има пет ремија и четири победи. Она што е импресивно во оваа серија, е тоа што тимот на Симеоне на седум од овие девет натпревари ја зачува својата мрежа. Сепак, тие не беа толку импресивни во последните неколку дуели, па сега и покрај тоа што тимот нема пораз, некои аналитичари не веруваат во нив.

Алавес на домашен терен е одличен

Алавес имаше високи очекувања пред стартот на сезоната, но наместо исполнување на тие амбиции, тие се на само два бода над зоната на испаѓање. Добро е тоа што барем на домашен терен се одлични и имаат три победи и по едно реми и пораз. Пробле за нив се гостувањата каде имаат само едно реми, наспроти четири порази. Токму поради тоа, сега се надеваат дека ќе можат да му откинат некој бод на Атлетико Мадрид. За разлика од гостите, тие немаат проблеми со повредени или суспендирани фудбалери па тоа е само уште еден плус за нив, секако покрај домашниот терен.

Да се играше овој натпревар на Ванда Метрополитано, немаше да имам никаква дилема околу конечниот победник. Но Алавес станува тежок орев за кршење кога игра пред своите навивачи во Виторија. 10 од нивните 11 поени оваа сезона тие ги освоија на домашен терен и тоа е само дополнување на она што тие го направија во текот на последните осумнаесет месеци, кога успеаја да го претворат својот стадион во вистинска тврдина.

Ако сака титула, Атлетико мора да слави на дуелите како овој

За Атлетико Мадрид, ова е еден вид на натпревар во кој и тоа како им се потребни бодови, доколку сакаат да бидат сериозни предизвикувачи кон патот до титулата. Тие мораат да слават на натпревари како овој, ако сакаат да држат чекор со Реал и Барса. Тие веќе одиграа 0:0 со Реал Ваљадолид и ова ќе биде сличен вид на дуел против тим што ќе се брани длабоко и ќе им го отежне во офанзивните задачи. Саботната победа од 2:0 на домашен терен над еднакво дефанзивната екипа на Атлетик Билбао треба да им биде само добра поука за ова тешко гостување каде тешко се освојуваат бодови.

Диего Симеоне сигурно ќе направи некоја ротација за овој меч. Тој се реши да започне со Ангел Кореа во нападот за време на викендот, но Диего Коста веројатно ќе стартува на овој меч.

Со победа, тимот на Симеоне ќе избие на првото место на табелата и ќе биде таму барем ден-два, а можеби и повеќе. Затоа сметам дека фудбалерите на Диего Симеоне ќе бидат многу мотивирани да ја задржат својата успешна низа на натпревари.

Наш предлог:

Победа на Атлетико Мадрид @ 1.74 во Bet365

Да паднат Под 2.5 гола @ 1.50 во Bet365

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*