Премиер Лига 16-то коло: Најава, анализа и предлог типови

Премиер Лига

На програмата во англиската Премиер Лига на ред се натпреварите од 16-то коло. Ќе следиме доста интересни средби и едно големо дебри меѓу Челзи – Сити. Во продолжение следува анализа и предлог типови за сите натпревари поединечно.

Бурнемут – Ливерпул – ГГ @ 1.66 во Coinbet24

Ливерпул е фаворит и сите ќе се сложиме со тоа. Но Бурнемут сезонава игра одлично без респект спрема никого. По малата криза и поразите од фаворити како Арсенал и Јунајтед, но со еден гол разлика, оваа екипа се врати на победите во минатото коло. Се наоѓа на 7-то место на табелата и нивните апетити постојано растат, па прашање е кога ќе им бидат откинати бодови на некој од големите фаворити. Затоа покрај фаворитската улога на Ливерпул, ние очекуваме дека домаќинот ќе постигне барем еден гол.

Арсенал – Хадерсфилд – 1-1 @ 1.79 во Coinbet24

Арсенал е во фантастична форма, а Хадерсфилд е во очајна. Тоа говори се за овој меч. Арсенал е огромен фаворит и се е на нивна страна, квалитетот, домашниот терен, формата, амбициите и слично. Прашање е само што да одиграме за да добиеме подобар коефициент. Ние очекуваме дека Арсенал рано ќе успее да го скрши отпорот на аутсајдерот.

Барнли – Брајтон – 0-2 @ 1.62 во 1хBet

Тежок меч за типување од секоја гледна точка. Барнли е катастрофален сезонава со убедливо најлоша одбрана во Премиер Лига. Веројатно ќе прими гол и на овој меч, бидејќи Брајтон игра добра сезона. Но прашање е колку Брајтон може да издржи во одбраната, бидејќи јасно е дека домаќинот ќе игра офанзивно од самиот старт. Ако Барнли не освои бодови на овој меч, тогаш против која екипа би можел до бодови !?

Кардиф – Саутемптон – ГГ @ 1.90 во Coinbet24

Двете екипи играат под своите очекувања, под очекувањата на навивачите и на целокупната фудбалска јавност на островот. Ова особено важи за Саутемптон која пред почетокот на сезоната се залетуваше со очекувања, кои од денешна гледна точка изгледаат сосема нереално. Двете екипи имаат проблеми со одбраната, домаќинот прими 30, а гостите 29 гола досега. Според тоа, можеме да очекуваме дека ќе се тресат двете мрежи на овој меч.

Манчестер Јунајтед – Фулам – ППХ @ 1.90 во 1хBet

Уште еден меч ги очекува Манчестер Јунајтед и Мурињо. Да, тие се фаворити на овој натпревар против последниот тим на табелата Фулам, но тоа не значи премногу за Јунајтед оваа сезона. Фулам е последен, но по промената на тренерот има значителен напредок во играта, а според имињата на фудбалерите на овој тим само прашање на време е кога ќе почнат да се искачуваат на табелата. Можете да пробате со единица, но нас попривлечен ни е коефициентот за реми по првото полувреме.

Вест Хем – Кристал Палас – 1 @ 2.30 во 1хBet

Вест Хем влезе во добра форма и се искачува постојано на табелата. Откако почнаа да се враќаат повредените фудбалери во игра Вест Хем забележа три победи, едно реми и еден пораз и тоа од Сити. На последните два меча оваа екипа постигна 6 гола, а прими само еден и се очекува да продолжи во тој стил. Палас има солидна екипа но игра слабо и бодовите за опстанок треба да ги бара на домашен терен.

Челзи – Манчестер Сити – ГГ @ 1.63 во 1хBet

Стигнавме до првото дерби овој викенд во Премиер Лигата. Тешко е да се победи во Лондон кај Челзи, но и покрај тоа Сити е огромен фаворит според букејкерите. Тимот на Сари се наоѓа во мини криза и забележа два порази во последните три меча, единствени оваа сезона, но доволни за да се разниша самодовербата на тимот. Сити и Пеп од друга страна продолжуваат да газат се пред себе и имаат само две ремија досега, но овој пат ќе го имаат најсериозниот испит оваа сезона во домашниот шампионат.

Лестер – Тотенхем – 2 @ 2.00 во Coinbet24

Лестер е во добра форма и на последните 6 средби во англиската Премиер Лига нема пораз, но забележа само две победи. Од друга страна Тотенхем е сигурен, единствено со пораз од Арсенал во лондонското дерби пред едно коло. И покрај тоа што Лестер тешко губи, се гледа криза во нивниот напаѓачки ред, а тоа ќе биде голем проблем против Тотенхем кој сигурно ќе ја тресе противничката мрежа на овој натпревар.

Њукасл – Вулверхемптон – 0-2 @ 1.63 во 1хBet

Ова е дуел на две екипи кои ги играат натпреварите со најмалку голови оваа сезона во Премиер Лигата. Токму затоа се решивме за ваков тип, бидејќи би било чудно да следиме ефикасен меч на Сент Џејмс Парк. Благ фаворит е Вулфс, особено по победата над Челзи минатото коло, но тоа немора да значи премногу бидејќи и Њукасл не е лош во последно време.

Евертон – Ватфорд – 1 @ 1.78 во Coinbet24

Евертон се наоѓа во подобра форма, игра дома и има поквалитетен тим. Ватфорд е очаен со само две победи на последните 11 средби и три порази во низа. Евертон киксна на домашен терен минатото коло и не смее да дозволи уште еден кикс доколку сака да ги оствари европските амбиции оваа сезона, кои според игрите и резултатите не се толку далеку.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*