Тотенхем – Челзи: Тактичка анализа и предлог тип за лондонското дерби

Тотенхем - Челзи

Викендов Лондон ќе биде во центарот на вниманието во фудбалска Англија, па и пошироко. На Вембли ќе се одигра големото гратско дерби меѓу Тотенхем и Челзи. Двете екипи си имаат свои математики, но едно е јасно – ќе гледаме офанзивен пристап од двете страни, а тоа е гаранција за голови.

Опасната лева страна на Челзи

Белгиецот Хазард, не е во добра форма и тоа им е јасно на сите. Тој задоцни на стартот на подготовките поради Светското Првенство но одлично ја започна сезоната. Имаше серија на голови и асистенции, но малиот одмор кој тој го имаше си го зема данокот. Дојде мала повреда, па сега по враќањето Хазард игра под својот просек.

Сепак Сари верува во подполност во него. Нападите на Челзи многу често се одвиваат по неговата страна и Челзи не изгледа лошо, но за тоа не е заслужен Хазард, туку Маркос Алонсо.

Многумина очекуваа дека нападите на Алонсо ќе бидат ограничени сега. Челзи игра со одбрана на четворица, а не како минатата сезона со тројца. Тоа значи дека Алонсо сега игра поповлечено, а не како крило. Но, Алонсо продолжува да биде постојана закана за противникот, а токму неговите налети му даваат дополнителен простор на Хазард.

Тотенхем - ЧелзиКако ќе реагира Покетино?

Приоритет на Тотенхем мора да биде да се спречи таа комбинација, Хазард – Алонсо, што е полесно да се каже отколку да се направи. Веројатното отсуството на Трипиер може да биде дополнителен удар за да се спречи таа комбинација. Но тоа ќе биде удар само од една гледна точка. Од друга гледна точка, тоа може да се покаже и како добро за Тотенхем, бидејќи Покетино ќе игра со подефанзивен фудбалер од Трипиер. Во овој случај нема да се остава премногу празен простор на таа страна, а со тоа ќе биде завршен голем дел од работата. На местото на Трипиер, најверојатно, ќе биде Серж Ауриер кој ќе биде под голем тест за да покаже дека заслужува место во првиот тим.

Покетино, исто така, мора да одлучи како да ги реши ситуациите против Алонсо. Дали тој ќе го користи Лукас Моура кој би се повлекувал кога Алонсо ќе напредува на противничкиот дел !? Можеби подобра опција ќе биде користење на Муса Сисоко во тоа поле, кој ќе донесе загарантирана енергија, иако ќе биде неконзистентен во офанзивна смисла.

Ковачиќ или Баркли?

Сари ќе стартува со вообичаената за него 4-3-3 формација. Давид Луиз и Антонио Рудигер се сигурни на своите позиции и одлично се вклопија во тактиката на Сари. Тука е и Аспиликуета кој станува се поопасен, а веројатно сигурен е и Алваро Мората кој е во добра форма.

Жоргињо е човекот кој го поставува и диктира темпото на игра во исто време кога Н’Голо Канте ја обезбедува енергијата во средниот ред. Матео Ковачиќ пак му доделува квалитет на средниот ред, а Рос Баркли пак знае да повлече потег кога е најпотребно. Токму тоа е главната дилема на Сари, Ковачич или Баркли ?

Спарс може да игра со тројца во одбрана, но и со четворица и нема проблем при менување на формациите. Покетино својот пристап ќе го чува во тајност до почетокот на мечот, а во најголем број на случаи дури и фудбалерите ја дознаваат тактиката непосредно пред натпреварите.

Кристијан Ериксен и Деле Али ќе ја понудат главната поддршка за Хари Кејн, и тие двајца добро комбинираат против Челзи досега. Доколку Сари успее да ги раздалечи Али и Ериксен, тогаш победата за Челзи ќе биде на дофат.

Челзи е фаворит според букмејкерите

И покрај тоа што Челзи игра на гости, тој е фаворит на овој меч според букмејкерите. И ние се сложуваме со нив на некој начин. Коефициентот за победа на Челзи и 2.60 во 1хBet, додека за победа на Тотенхем е 2.80. За реми пак, коефициентот е околу 3.50. Сепак, познавајќи ги двете екипи и нивната меѓусебна традиција, можете да одиграте на голови. На нивните последни шест средби паднаа вкупно 24 голови, а тоа е одличен просек и гаранција дека би требало да следиме интересен меч и овој пат.

Наш прелдог:

Двете екипи да постигнат гол @ 1.60 во 1хBet

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*