Атлетико Мадрид – Барселона: Ќе го победи ли Симеоне комплексот наречен Барселона !?

Атлетико Мадрид - Барселона

Нема сомнение дека викендов многу очи ќе бидат вперени кон Мадрид. И тоа не поради Реал, туку поради Атлетико Мадрид кој е домаќин на Барселона. На Ванда Метрополитано стадионот секогаш е тешко да се игра, а тоа се покажа и оваа сезона. Но сега гостува Барселона, а кога оваа екипа е во прашање традициите не значат ништо.

Важен меч за двете екипи

Третопласираниот наспроти првиот тим на табелата. Разликата меѓу двата тима е само еден бод на табелата и тоа во однос на Барселона која е лидер во Ла Лига. Од таа гледна точка и со слаб Реал сезонава, Атлетико веројатно е единствената екипа во моментов која некако се носи со каталонците. Затоа, ова е меч кој или ќе ја направи сезоната исклучиво интересна, или ќе ја направи помалку интересна за следење. Победа за Барса ќе значи чекор напред кон титулата, додека пораз ќе значи паѓање од лидерското место и голема неизвесност.

Кој има предност !?

Предноста на Атлетико е домашниот терен пред се, но и формата. Тимот на Симеоне има само еден пораз сезонава и тоа уште во третото коло. Од тогаш екипата забележа 5 победи и 4 ремија. Токму тие нерешени средби се случија во најнезгоден период и поради немање на среќа. Но тие ремија дојдоа на гости, додека дома Атлетико има 5 победи и само едно реми. Од друга страна Барса имаше и неверојатно добри периоди, но и лоши. Сега аналитичарите се прашуваат дали Барса ќе врзе негативна серија, како што веќе еднаш се случи сезонава. Тие во минатото коло загубија во еден крајно интересен и неизвесен меч против Бетис и тоа на домашен терен со 3:4. Освен резултатот, загрижува и играта, бидејќи на тој меч Барса не беше доминантна како што сме научиле да ја гледаме.

Симеоне има комплекс наречен Барселона

По сите постигнувања на Атлети во текот на последните неколку години, една работа или еден податок е тешко да се разјасни: Атлетико не ја победил Барселона на последните 16 лигашки средби. Последната победа на оваа екипа над Барса датира уште од 2010 година. Тука не ги споменуваме двете победи на Атлетико против Барса во овој период во Лигата на Шампиони. Симеоне е одговорен за 13 од овие 16 натпревари. Неговиот рекорд не е толку импресивен ниту кога би ги вметнале и натпреварите во Лигата на шампионите, Копа дел Реј и Супер Купот. На 23 средби тој победи на само две. Дали тој конечно ќе се ослободи од “црната магија” во сабота? Можеби, бидејќи овој меч изгледа како добра можност за тоа.

Барса е лидер, но е доста кревка сезонава

Барселона е на врвот, но како што веќе напоменавме е доста кревка, особено по поразот Бетис. Серхио Бускетс се жали на повреда, но тој веројатно ќе биде спремен за настап. Голем проблем е суспензијата на Иван Ракитиќ поради картони. Тоа значи дека средниот ред ќе биде значително ослабен. Сепак, враќањето на Самуел Умтити доаѓа во добро време за тимот. Сепак, поради овие причини коефициентот за победа на Барселона е во пад и во моментов е околу 2.40 со можност да расте до почетокот на мечот. За реми пак, коефициентот е околу 3.30 во Coinbet24. Од друга страна коефициентот за победа на Атлетико Мадрид паѓа и сега е околу 3.00 во Coinbet24.

Наш предлог:

Победа на Атлетико Мадрид или реми @ 1.60 во Coinbet24

Прво полувреме да заврши нерешено @ 1.85 во Coinbet24

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*