Дерби на денот: Искушување на „ѓаволот“ на Стемфорд Бриџ

дерби на денот

Деветтото коло од Премиер Лигата ќе биде отворено со големо дерби на Стемфорд Бриџ каде ќе се сретнат домаќинот Челзи и Манчестер Јунајтед.

Сари иде според планот – Челзи се уште не е поразен!

Многу промени претрпе овој клуб откако на клупата седна Маурицио Сари. Челзи игра цврсто во одбраната, прими само пет гола на осум натпревари, а на два натпревари од Лига Европа мрежата воопшто не беше затресена. Во претходното коло, пред првенствата пауза, лесно триумфираа против Саутемптон со 3:0. На тој натпревар претходеше дуелот со маџарскиот Видеотон во Лига Европа, каде што не беа брилијантни, но сепак успеаа да земат три бода. На сето тоа вовед беа натпреварите со Ливерпул во Лига купот каде Челзи издвои победа.  Можеби екипата на поранешниот тренер на Наполи може да биде малку поефикасна, но фановите се исклучително задоволни од досегашната игра и очекуваат да продолжи ваквиот ритам.

дерби на денот

Мурињо преживеа досега, но дали неговиот Стемфорд Бриџ ќе биде најголема казна?

Тоа дека Португалецот е како мачка со девет животи ни е познато од порано, но неверојатно е тоа како тој и неговиот тим се извлекоа на Олд Трафорд против Њукасл. Имаа негатива од 2:0 до полувреме, но после паузата резултатот заврши во нивна корист.  Пред да победат тука, имаа серија од лоши резултати, односно на четири натпревари беа без победа. Јунајтед веќе собра три порази во Премиер Лигата во осум кола, а со сигурност уште еден пораз ќе ги исфрли од трката за титула. Напаѓачите имаат успешен настап во своите селекции, но кадровската ситуација во Јунајтед не е баш сјајна.  Мурињо своите најдобри денови од кариерата ги помина на Стемфорд Бриџ, а дали овој меч  ќе му биде последен на клупата од Јунајтед, ќе дознаеме после натпреварот.

Наш предлог:

Според светските обложувалници, Челзи е изразен фаворит во овој дуел. Имајте на ум дека кога на противничката клупа е Жозе Мурињо, секогаш може да очекуваме нешто неочекувано. Наш предлог е 0-2 гола, кој во Bet365 ќе си добиете коефициент од 1.80. За победа на домаќините коефициентот е 1.76 во истата обложувалница, додека реми на полувреме е платено со 2.00 коефициент во Bet365.
Изиграј го овој натпревар во Bet365

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*