Ла Лига 5-то коло: Најава, анализа и предлог типови!

Ла лига

Овој викенд на програмата е петтото коло од шпанското фудбалско првенство, насловено како Ла Лига. Барселона и Реал Мадрид имаат лесна задача. Од Атлетико се очекува конечно да започне со позитивни резултати.

Хуеска – Реал Сосиедад – Г.Г @ 1.83 во Coinbet24

И едната и другата екипа започнаа потполно идентично, бидејќи остварија победи во првото коло и ремизираа во второто коло. Имено, Хуеска во првото коло го совлада Еибар, а ремизираше против Билбао. Сосиедад дефинитивно нема проблеми со постигнување на голови, па очекуваме да продолжат со тој ритам. Најавуваме офанзивен пристап и очекуваме барем по еден гол на двете страни.

Рајо Валекано – Алавес – 1 @ 2.00 во Bet365

Екипата на Рајо Валекано во минатото коло ја забележа својата прва победа во Ла Лига и тоа на гостувањето кај Хуеска. Оваа екипа има еден натпревар помалку поради проблеми со својот стадион, но управата се труди во најбрз можен рок да го реши комплетно тој проблем. Алавес после почетниот пораз од Барса, врза три добри резултати, односно едно реми и две победи. Очекуваме доминација на Валекано.

Селта – Ваљадолид – 1 @ 1.77 во Coinbet24

Фудбалерите на Селта моментално се наоѓаат на третото место на табелата, иако во минатото коло во еден поприлично интересен меч беа поразени од Жирона. Сепак, едно коло пред тоа, Селта го совлада Атлетико Мадрид, а со тоа докажа дека оваа сезона има големи очекувања. Ваљадолид не само што не успеа да победи, туку во првите четири кола не успеа да постигне ниту еден гол. Поради тоа се одлучивме на овој меч да играме чист кец.

Еибар – Леганес – 3+ @ 2.25  во 1xBet

После лошиот старт и поразот во првите две кола, фудбалерите на Еибар прво ја совладаа екипата на Сосиедад, а потоа успеаа да земат и бод од далеку поквалитетниот Атлетико Мадрид. На Леганес оваа сезона не им оди од рака и после четири одиграни кола се наоѓаат на последнтие места со освоен само еден бод. Иако и едните и другите се наоѓаат на дното на табелата, мора да признеме дека играат доста ефикасно. Очекуваме голови на овој меч и тоа најмалку три.

Гетафе – Атлетико Мадрид – 2 @ 1.83 во Bet365

Гетафе игра фантастично оваа сезона и сигурно е најпријатното изненадување во Ла Лига досега. Моментално се наоѓа на петтото место, а во минатото коло направија подвиг и ја совладаа фаворизираната Севиља. Гетафе има две победи и реми, а тоа е апсолутно задоволително со оглед на тоа за која екипа станува збор. Атлетико Мадрид не личи на себе оваа сезона. После големиот триумф во Супер купот, мислењето на многу луѓе беше дека Атлетико ќе се бори за титула, но резултати го покажуваат спортивното.

Реал Мадрид – Еспањол – 4+ @ 1.99 во 1xBet

На традиционалното тешко гостување, фудбалерите на Реал во минатото коло изиграа реми против Билбао. Во меѓувреме ни прикажаа еден одличен натпревар против Рома, каде што беа убедливи со 3:0. Што се однесува до Еспањол, оваа екипа за сега прикажува одлични партии и се наоѓа на четвртото место. Доколку продолжат со ваквите резултати, Европа им е гарантирана.

Леванте – Севиља – 2 @ 2.16 во Coinbet24

Леванте игра доста лошо оваа сезона. Беше убедливо поразен од Барселона, а потоа успеа да ремизира со Валенсија. Од друга страна, Севиља сосема неочекувано се наоѓа на 12-то место на табелата од шпанската Ла Лига.  Севиља исто како и Атлетико е непрепознатлив со овој стил на игра, па сметаме дека сега е вистински момент за почеток на една позитивна серија резултати.

Виљареал – Валенсија – 3+ @ 1.88 во Bet365

Минато време е кога овој натпревар одлучуваше кој ќе патува во елитното натпреварување, а сега е ова дуел на 14-то и 17-то место. Звучи поразувачки, но навистиан е така. Сепак, почетокот на сезоната се надеваме дека ќе остане таков каков што е и да се надеваме дека доѓаат подобри времиња за двете екипи. Како и да е, ние во најмала рака очекуваме голови и тоа најмалку три.

Бетис – Атлетик Билбао – 3+ @ 1.76 во 1xBet

Фудбалерите на Бетис се во серија добри резултати, а додатно им ја зголеми самодовербата победата во големото андалузиско дерби каде што ја совладаа Севиља. Што се однесува до гостите, тие имаат помалку еден натпревар, поради одложениот натпревар со Рајо Валекано. Ова е прв натпревар далеку од Баскија, односно првите три натпревари ги играа на домашен терен. Да се типува конечен исход е тешко, па затоа одлучивме на голови.

Барселона – Жирона – 4+ @ 1.62 во Bet365

Екипата на Барселона досега има максимален учинок во Ла Лига. Во првите четири натпревари постигна вкупно 14 гола, односно 3.5 просек по натпревар. Тоа докажува дека се во топ форма и дека целат кон титулата во Шпанија. Жирона оваа сезона игра над сите очекувања и моментално се наоѓа на феноменалното шесто место. Оваа екипа во последните две кола успеа да победи два пати и тоа против Виљареал и против Селта.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*